Zapamti

"Ako vjeruješ u sve što pročitaš, radije nemoj čitati."

Autor Tema: Malč od sirove vune  (Posjeta: 1178 )

IvaPZ

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 1
  • -Primio: 1
Malč od sirove vune
« : 08 Prosinac, 2020, 21:03:29 »
Dragi svi,
nova sam u permakulturi i na forumu. Kao admin Poljoprivredne zadruge Otok Krk koja otkupljuje sirovu vunu po cijelom otoku i tokom cijele godine, molim vas za informaciju koliko vam je vuna uistinu korisna za malčiranje? U kojem obliku je najkorisnija, da li je dovoljno i samo pokriti vunom ili je bolje obraditi je u brikete i pelete? Za koje kulture je specifično koristite, postoje li razlike? Ima li netko iskustva i s maslinama, vinovom lozom i cvjetnjacima i upotrebom vune?
Znate li za još neku upotrebu sirove vune, npr. u prirodnom graditeljstvu?
Hvala svima unaprijed na informacijama. Ako je netko također zainteresiran za otkup, stojim na raspolaganju.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1400
  • -Primio: 862
Odg: Malč od sirove vune
« Odgovori #1 : 09 Prosinac, 2020, 22:11:01 »
Ja sam ljubitelj malčiranja. Ne mogu svaki dan biti u vrtu i paziti da ne presuši, i tu me malč spašava tijekom ljetnih vrućina. Do sad sam koristio razne materijale, sijeno, lišće, karton, plastika, kamenje, daske... ovčju vunu još nisam probao. Rado bih i to probao, čitam da miris vune može otjerati srne a one mi prave dosta štete na voćkama.

Koliko je težak kubik vune?
Problem je rješenje

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 271
  • -Primio: 137
« Odgovori #2 : 12 Prosinac, 2020, 09:01:59 »
Kao malč bi možda bila problematična, ima dosta proteina i ne znam koliko brzo se razgrađuje i kakav ima utjecaj na tlo.
U modernoj gradnji se koristi kao toplinska izolacija, prerađena u neku vrstu ploča ili namotana u role da se lakše primjenjuje.

IvaPZ

• Početnik
  • Zahvale:
« Odgovori #3 : 16 Prosinac, 2020, 13:05:01 »
Kubik nije posve jednoznačan pojam s vunom koja je nekad malo uprljana blatom i fekalijama. Normalno, kubik neprešane suhe vune je oko 50 kg.

IvaPZ

• Početnik
  • Zahvale:
« Odgovori #4 : 16 Prosinac, 2020, 13:06:17 »
Upoznala sam korisnika vune koji uspješno koristi sa sječkom za prekrivanje povrtnih gredica.
Još se upoznajem s primjenima na drugim kulturama, uskoro ćemo probati na maslinama.