Zapamti

"Budala kojoj se žuri, pije čaj vilicom."

Autor Tema: O odgovornosti i djelovanju  (Posjeta: 253 )

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 372
O odgovornosti i djelovanju
« : 17 Prosinac, 2020, 15:27:06 »
o odgovornosti i djelovanju

U ovom postu pod pojmom odgovornost ne mislim na onu "pravnu odgovornost", vec na odgovornost koju svaki covjek posjeduje prvenstveno prema sebi, pa posljedicno i prema drugima. U pravnom smislu postoje samo osobe koje "rade svoj posao" i osobe koje su "odgovorne" za isti (podredjeni i nadredjeni nekom poslu). Na taj nacin postize se manipulacija, jer je covjek uvjeren da nije odgovoran za neki posao koji cini, dok onaj drugi (moralno) zna da ga on ne radi (izvrsava) vec samo odobrava taj rad onome tko zeli, samo pod cijenu eventualnog odgovaranja. Ako je neki rad propisan po zakonu, zakon i odgovara. Rad je uvijek dobrovoljan, bar u pravnom smislu. Tako imate vojsku i generala, sefa i radnike, vladu i sluzbenike, stanovnistvo...

Netko je nedavno objavio novi post u staroj temi "mala eko sjemenarna", pa me podsjetilo na postojanje takvih plemenitih ideja i ljudi. Link na nju vise ne postoji, pa sam malo pogledao ne bi li nasao neki trag o njoj. Sve informacije su vezane za 2015. godinu, medju prvima se spominje i "zeleno drustvo kastav", s bas novijim postom "Peticija za spas stoljetnih stabala na Crekvini".

Peticija ide u ovom tonu:
"Grad Kastav namjerava posjeći sva stabla na Crekvini."
"Ovom peticijom tražimo da se stabla zaštite i uklope u projekt ?Povežimo se baštinom?, a ne da se bezdušno sasijeku."
"Potpisivanjem, ovlašćujem Mojca i Duska da preda moj potpis onima koji imaju moć po tom pitanju."

Prvo, "grad kastav" nema ni glavu ni rep, odnosno kao tvrtka se ne bavi sjecom stabla, odnosno ljudi u toj zgradi nemaju pokraj sebe stihl pilu. Dakle, ljudi u "gradu kastvu" nece posjeci stabla vec preuzimaju pravnu "odgovornost" za sjecu, dok ujedno oni predstavljaju gradjane cijele opcine kastav, odnosno smatra se da cine po volji i u ime svog stanovnistva. Stabla ce posjeci drugi ljudi i to za novac, placenici po dogovoru (zaposlenici), koji samo rade svoj posao. Oni ujedno mogu i zivjeti na administrativnom podrucju "grada kastva", i potpisivati i siriti peticiju do mile volje, ali sve dok su spremni izvrsiti taj posao (uvjet za ostati u radnom odnosu) stabla ce pasti od njihove ruke, ne od naloga "grada kastva".

Ono sto se moze ocekivati je da se za neki osjetljiviji posao javljaju firme iz drugih krajeva, ne lokalne. Podsjeca me to na vojni model, gdje je vojnik bio u vojarni daleko od svog doma, kako bi bio spreman izvrsavati i one eventualne radnje koje "na svom prostoru" nikako nebi - radi sebe samoga i poradi drugih koje poznaje.

Odluka o sjeci stoljetnih stabala "grada kastva" je opsezni misaoni proces grupice ljudi (uz koju vrskom punu casicu) koji objedinjava njihove vizije i interese, i potreba im je da je netko izvrsi. Dobrovoljci, zaposlenici, javite se - otvara se utrka, ovaj, natjecaj! Sudionici se vec jagme i bruse lanac, nemojte sumnjati. Vizije i interesi se ne mogu tako lako poremetiti dok god im ne podmetnete rjesenje s "jos boljom investicijom". Pa nisu oni mlakonje i izhlapljeli starci... pih.
Kada se stvarnost gleda iskrivljeno, kako to nalaze pravna djelatnost, tada se maskira, zamucuje i odvraca paznja od mjesta gdje stoji stvarni izvor moci i djelovanja, pa se moc zamislja i gaji vjerovanje da stoji u samom poretku, prihvacenoj ideji onih koji "samo rade svoj posao" - vecini. Cesto se to koristi i kao argument - "to je ispravno jer svi tako rade, sto si ti sAm kao pametniji od tih svih?! Koji si ti cudak, sigurno si u krivu inace bi i drugi tako".

Tamo gdje postoji postignuti dogovor koji ce postati djelovanje, neki posao, cesto postoje i oni koji sudjeluju u tome i oni koji ga podrzavaju na neki nacin a ne sudjeluju u njemu. Dakle, tvrtke koje se nadmecu da posjeku stabla po sto "povoljnijoj" cijeni su sudionici. Sudionik je direktno vezan za neko djelovanje, odnosno dio posla (jedna tvrtka sijece drvece i organizira ostalo potrebno, druga tvrtka skuplja grane i prevozi na otpad, policija osigurava teren da prosvjednici ne mogu smetati pri tom poslu, itd itd... oni svi sudjeluju. Ukoliko samo jedna karika ne sudjeluje, posao nece biti obavljen.
Podrzavanje tog posla je suptilnije, i proizlazi iz mogucnosti da se on obavi, npr. stihl je napravio pilu, mercedes kamion za prevoz drva, ina benzin, a stanovnistvo i turisti platili svojim radom tj porezom i ulaganjem. Dakle preduvjeti postoje, ali time drvo nije posjeceno. Podrzavanje je dakle ulaganje svoje energije pod tudju kontrolu.
Odgovornost kod sudionika je direktna, a kod podrzavanja indirektna - ali postoji. Mogu svi podrzavati taj posao koliko god zele ukoliko nema onih koji ce sudjelovati u tome da ga obave. Tako i ovim putem umjesto "sirenja peticije", apel prema svakom pojedincu posebno da bude svjestan svoje odgovornosti u svakom poslu koji ga se tice, da bude obazriv prema drugima, i da si osmisljeno stvara mogucnosti kako bi u jednom trenutku bio sposoban "povuci crtu" i slobodno - sa olaksanjem - reci ne.

Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett