Zapamti

"Bolje je pojesti jednu dobru krušku negoli košaru
trulih."

Autor Tema: održivost permakulturne svijesti / civilizacijske subkulture?  (Posjeta: 8521 )

branimir

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
  • -Dao: 17
  • -Primio: 8
trenutno gledam na still zivota kojemu tezim nazalost jos uvijek i proces je dug ali drago mi je jer uzivam u procesu koliko god bio dug i tezak ..
naime kada se sve poslozi .. kako gledate na buducnost .. imate li supruznike sa kojima cete prenjenjeti sve to sto radite u buducnost .. kakvu takvu .. kakva god da bila ..
ne gubim volju, ne umanjavam vrijednost odnosno uopce ne dovodim u pitanje svoje zelje i snove - samo mi je pala ideja na pamet da kad umrem svu zivotnu energiju ostavljam prirodi .. nije mi zao ali nekako se osjecam .. hmm zvuci rijec ruzno ali reci cu .. osjecam se duznim samoj pojavi zivota uciniti nesto i za ljudski dio zivota ..

kakva je situacija sa zenama u permakulturi?  :biggrin:

ima li naznaka da takav "stil" zivota ima dugorocnih planova? (koji apsurd).. iz moje perspektive je to zivot u pravom smislu ali posto zivimo u takvom okolisu odlucio sam se izraziti .. "moderno"  :sleep:
« Zadnja izmjena: 28 Kolovoz, 2012, 17:46:04 branimir »
nista osobno - samo prirodno

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 564
Odg: održivost permakulturne svijesti / ljudske subkulture?
« Odgovori #1 : 27 Kolovoz, 2012, 13:59:31 »
ne znam kakva bi to bila permakulturna svijest. različiti autori različito interpretiraju permakulturu, a uglavnom je to zbir nekih korisnih praktičnih znanja iz landscape design-a i poljoprivrede. nema ti tu puno "svijesti" kod većine njih, sa izuzetkom fukuoke, koji je možda jedini otišao na tu neku filozofsko-spiritualnu stranu. čak štaviše neki od njih su jako ignorantni, licemjerni, kontradiktorni, neki znaju i da vrijeđaju npr. vegetarijance (molison i holcer), nekima permakultura služi samo da bi strpali lovu u džep itd. ako ti je do svijesti, radije je traži u domorodačkim zajednicama, one ti imaju neuporedivo više toga...

branimir

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
Odg: održivost permakulturne svijesti / ljudske subkulture?
« Odgovori #2 : 28 Kolovoz, 2012, 17:45:38 »

ne znam kakva bi to bila permakulturna svijest.

zato pitam  ::)

koji apsurd u samom nazivu "zivotnog stila" ..  :biggrin:

permakultura kao smisao i nesto prenosivo na generacije koje slijede (ako ih uopce bude!) ce poprimiti obiljezja kao neki glazbeni smjer-pokret .. hrpa fanova koji pricaju o dobrim starim vremenima  :001_unsure: [size=78%]  ... [/size]nije da sudim samo razmisljam na glas ;)
« Zadnja izmjena: 28 Kolovoz, 2012, 17:47:11 branimir »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1390
  • -Primio: 846
Odg: održivost permakulturne svijesti / civilizacijske subkulture?
« Odgovori #3 : 29 Kolovoz, 2012, 08:31:04 »
Permakultura bi mogla izgubiti svoj smisao kad nam recimo ponestane nafte. Tada će recimo vreća cementa koštati 100 eura, a vreća blata biti besplatna, pa će se gradnja blatom zvati "gradnja" a ne "alternativna gradnja". Permakulturni stil života bi se mogao zvati "preživljavanje" a današnja rastrošnost "dobra stara vremena" ili tako nešto.
Problem je rješenje

branimir

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
« Odgovori #4 : 01 Rujan, 2012, 12:22:39 »
misliš kad/da bi permakultura bila "mainstream"  :dots:  izgubila bi smisao?

... u tom slucaju logika nalaze da je kriterij smisla sto dalje od mainstrima, odnosno kad nesto je mainstream gubi svoj smisao .. zvuci mi nelogicno ...

bilo bi zgodno kad bi bilo tako lako  :biggrin:
« Zadnja izmjena: 01 Rujan, 2012, 12:24:11 branimir »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1390
  • -Primio: 846
« Odgovori #5 : 01 Rujan, 2012, 13:39:42 »
Mislim da permakultura postoji samo dok ima svoju suprotnost. Ne vidim koja bi alternativa permakulturi bila u prenapučenom svijetu bez fosilnih goriva.
Problem je rješenje

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 35
  • -Primio: 171
« Odgovori #6 : 12 Rujan, 2012, 15:06:56 »

kakva je situacija sa zenama u permakulturi?  :biggrin:

ima li naznaka da takav "stil" zivota ima dugorocnih planova? (koji apsurd).. iz moje perspektive je to zivot u pravom smislu ali posto zivimo u takvom okolisu odlucio sam se izraziti .. "moderno"  :sleep:

Ima žena u permakulturi, i to dosta. A čini mi se da su bar neke slobodne. :)

Ja sam se odselila na selo s nezakonitim, a sama se nikad ne bih odvažila na taj korak. Nije to još permakultura, ali ide se u tom smjeru. Više nekakva djelomična samodostatnost, permakultura mi je samo inspiracija.

Može se kad se hoće. Naravno, sa svakom subkulturom postoji taj problem da ljudi "odrastu" i pogaze sve svoje ideale. Onda dolaze novi klinci i tako se to nekako kotura.
The cost of revolution is 360 degrees understand the cycle that never ends.

branimir

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
« Odgovori #7 : 13 Rujan, 2012, 12:47:51 »
e to to .. e sad me zanima kak se to bar u vizijama vama cini buducnost, evo vi ste zajedno u tome po meni to zakonito-nezakonito osim tinte na papiru nis ne znaci tako da onako kako kazes to je meni zakon  ;)

nego .. ah da ... jel vidite buducnost za vasu djecu djecu ako planirate i razmisljate pa cak i da ne planirate onako .. ko buducnost ... ako ste vi uspijeli postaviti temelje dali ce oni moci uzivati i nastaviti - naravno i prilagoditi kako to vec biva u prirodi i njenim promjenama koje su nezaustavljive - naravno pod uvijetom da ce to htijeti .. nemogu zamisliti da iko ikoga na ista sili a kamoli svoju djecu .. no ako ste vi osjetili smisao u tome za predpostavit je da ce i vasa djeca

iz moje obitelji ja neznam osim sto su sa majcine strane obitelj zivljela uz more i bila vezana za tu prirodu .. ova oceva strana puna gradskih prenemaganja i gluposti .. iako kulturna i sve te kvazi civilizacijske vrijednosti koje ne zelim vrijedjati nego su u mojim ocima izgubile svaku vrijednost tesko da su me "gurnule prema prirodi"  .. zapravo kako sad "stvari stoje" i kako razmisljam o prezivljavanju vise je nego prirodno reko bi instiktivno da sam poceo ozbiljno raditi na toj ideji neovisnosti o autodestruktivnom sustavu sto je cinjenica po mom misljenju .. nazalost jos uvijek ne svakodnevno jer na zemljistu nemam uvijete za zivot (cekam priliku da sagradim 8 kvadrata tak da me ta gradjevina nadzivi a ne sam da sklepam nekaj jer mi tak doslo) ... malo sam to otegnuo jer nije tesko napraviti skloniste za prezivljavanje ali sta da kazem .. volim uzivati u zivotu pa tako i kad "odem" ne sramim se reci da ocekujem ugodan zivot .. mislim naravno .. ko to ne zeli ..  :biggrin:  .. ja osobno u smislu permakulture kakvom je zamisljam .. necega cega se necu sramiti prenjeti potomcima ..  :001_cool:  a opet zadrzati mogucnost prikljucka civilizaciji - samo u smislu izbora - nikakve ovisnosti  :shifty:

« Zadnja izmjena: 13 Rujan, 2012, 12:51:26 branimir »

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 35
  • -Primio: 171
« Odgovori #8 : 17 Rujan, 2012, 13:19:23 »
Ima različitih pristupa, ključ je u tome da odabereš onaj koji ti najviše odgovara.

Možeš biti u "divljini" koja je na pola sata vožnje od grada, a još bliže nekom selu - puno djece tako odrasta i ništa im ne nedostaje.
Ne moraš živjeti u kući od blata - možeš imati struju i vodu, a opet ne biti prikopčan na mrežu. Ili mrežu koristiti za rezervu. Ili pak živjeti u gradu, a u vrtu primjenjivati permakulturna rješenja. Klinci uče iz primjera, a ako se od malena igraju i rade u vrtu vrlo vjerojatno će zadržati te navike.

Gradnja kuća za potomstvo nikad nije sigurna. Možeš napraviti ne znam što, a klinac uvijek može zaključiti da bi radije živio, ne znam, u Londonu ili na Tajlandu.

The cost of revolution is 360 degrees understand the cycle that never ends.

branimir

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
« Odgovori #9 : 19 Rujan, 2012, 12:41:05 »
Gradnja kuća za potomstvo nikad nije sigurna. Možeš napraviti ne znam što, a klinac uvijek može zaključiti da bi radije živio, ne znam, u Londonu ili na Tajlandu.
naravno njihov izbor .. ja bi im samo zelio pruziti jos jedan izbor pa kud koji mili moji :)

sinbor

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 2
« Odgovori #10 : 02 Siječanj, 2013, 13:19:25 »
Pričaju ljudi da su luđaci zavladali svijetom. Ono što se da primjetiti je to da 2013 uglavnom predviđaju tako što neovisno gdje živimo, industrija laži neće prestati dopirati u nas, ispirati nam mozak i kreirati stajališta, gaditi nam današnjicu i sugerirati sutrašnjicu. Kažu da politika neće rezultirati kvalitetnijim životnim standardom i da unutar okvira zajedničkog kokošinjca nećemo slobodnije disati i govoriti.

U Novu godinu dakle ulazimo sa starim problemima, no alternative bankarsko-političkom kaosu nije da nema:
Akcija Sretno Življenje - Svakom Jedna Održiva Samodostatna Kuća

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 564
« Odgovori #11 : 02 Siječanj, 2013, 14:38:57 »
@sinbor,
ovo je odličan tekst na ovom linku koji si postavio. možemo li znati ime autora i jel ok da ga kopiramo na forum??

m2

• Gost
« Odgovori #12 : 02 Siječanj, 2013, 20:57:50 »
Opisuje sistem permapljačke...   :-)  / :-(