Zapamti

"Ako je netko umoran da ti dade osmijeh, daj ti njemu svoj."

Autor Tema: Definirajte permakulturu  (Posjeta: 14605 )

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1391
  • -Primio: 846
Definirajte permakulturu
« : 31 Svibanj, 2012, 13:13:21 »
Pročitao sam mnogo definicija, ali možete li dati neku svoju definiciju u rečenicu, dvije? Ili citirati onu koja vam se posebno sviđa?

Meni se svidjela ova:
Revolucija pod krinkom organskog vrtlarenja

Još bih dodao što je za mene osobno permakultura. Razumno gospodarenje resursima. Dakle, ako je čovjek prezaposlen, nije mi razumno da puno vremena troši na ručnu obradu nečega, dok mu stroj stoji neiskorišten. Također, ako nema vlastitu naftnu bušotinu, nerazumno je oslanjati se na naftu. Ako ima ograničen prostor (živi u stanu) nerazumno je da ga troši na čuvanje nepotrebnih stvari. Itd.

EDIT: Moj "uvod u permakulturu": https://www.perforum.info/permakultura-objasnjenje-i-iskustva/
« Zadnja izmjena: 20 Prosinac, 2019, 20:45:54 Nikola »
Problem je rješenje

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 35
  • -Primio: 171
Odg: Definirajte permakulturu
« Odgovori #1 : 08 Lipanj, 2012, 14:17:22 »
Sviđaju mi se tvoje definicije.

Kad moram to nekom objasniti, kažem da je to spoj eko-uzgoja i eko-gradnje. Ili da je to nešto kao ekološki uzgoj, samo još ekološkije. Onda me pitaju je li to isto kao s vegancima i veganima, pa ja kažem da je. :lol:
The cost of revolution is 360 degrees understand the cycle that never ends.

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 564
« Odgovori #2 : 09 Lipanj, 2012, 21:26:01 »
moja definicija:

permakultura je način oblikovanja ljudskog životnog prostora na takav način da se mogu zadovoljiti sve ljudske potrebe a da se u isto vrijeme u što manjoj mjeri ugrozi prirodna ravnoteža i biodiverzitet.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #3 : 12 Studeni, 2012, 12:52:57 »
Odnedavno čujem  povremeno "permakultura je tranzicija u svijet bez fosilnih goriva". Vjerojatno previše pojednostavljeno i time krivo, ali kad te netko za šankom, polupijan poteže za rukav da mu kažeš što je to permakultura, možda nije loše za na brzinu promrmljati. Ljudima je nestašica nafte bliska, a i nagledali su se kataklizmičkih filmova koji prikazuju svijet kao jednu pustinju i ljude kao podivljale životinje, pa je možda zgodno reći da je permakultura alternativa toj očekivanoj budućnosti.
Problem je rješenje

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #4 : 12 Studeni, 2012, 13:43:05 »
ljudi kojima je ugrožena egzistencija i jesu podivljale životinje.

m2

• Gost
« Odgovori #5 : 20 Studeni, 2012, 12:03:03 »
Permakultura – život poslije brodoloma

...“Ako tražite objašnjenje u tri riječi, onda je permakultura skupni termin za tehnike integralne praktične samoodrživosti. Ako želite nešto precizniju definiciju, PK je često opisivana kao ekološki dizajn koji oponaša prirodne procese.

Zamislite da imate povrtnjak, ali u njemu ne morate prekopavati niti plijeviti, jer on djeluje na principu šume. Zamislite da vaša kuća reciklira otpadnu vodu, ali na to ne morate trošiti energiju niti novac, jer taj sistem djeluje na principu močvare...Zgodno zar ne?

Permakultura nudi "alate" za oblikovanje potpuno održivih cjelina za stanovanje i život (kuća, zgrada, imanje... itd), koji proizvode vlastitu hranu i energiju, pa sve do ekonomskih alternativa i novih socijalnih struktura.

Permakultura teško da je trendovska novotarija: već 40-ak godina PK je prisutna na šest kontinenata, no razlog da možda niste već čuli za nju je što je djelovala tiho. Razmislite da i u šumi vlada potpuna tišina, no zapravo se tone vode polako penju od korijenja prema lišću... Volimo vidjeti permakulturu na sličan način. Primjera uspješnih PK projekata ima širom svijeta.

PK crpi iz tradicije, ali je istovremeno radikalna i izraženo interdisciplinarna. Ne samo da posuđuje od poljodjelstva, energetike, šumarstva, graditeljstva, itd., već i nudi sasvim nove perspektive na mnoge od tih disciplina. Gotovo da ne treba ni isticati da permakultura predstavlja više od zbroja svojih dijelova: sinergija koja nastaje interdisciplinarnim preklapanjem, u nekom trenutku stvara "klik", otklon od dosadašnjeg načina razmišljanja, pomak na novu razinu.”...

http://www.mojarijeka.hr/kolumne/permakultura-zivot-poslije-brodoloma/

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #6 : 17 Prosinac, 2012, 08:53:17 »
Spoj ekologije i tehnologije.
Problem je rješenje

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #7 : 17 Prosinac, 2012, 10:59:44 »
permakultura je pojam koji neprestano koriste ljudi koji žele da se iz grada presele na selo, a to im nikako ne uspjeva.

m2

• Gost
« Odgovori #8 : 17 Prosinac, 2012, 13:03:47 »
permakultura je pojam koji neprestano koriste ljudi koji žele da se iz grada presele na selo, a to im nikako ne uspjeva.
permakultura je pojam koji neprestano koriste ljudi koji žele da selo presele u grad, a to im nikako ne uspjeva.   :biggrin:

Fliper 777

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
  • -Dao: 65
  • -Primio: 69
« Odgovori #9 : 26 Veljača, 2013, 12:15:17 »
Permakultura :001_huh: Sjećate se kada u filmu padne boca coca cole i svi se čude,tako i u ovom sličaju:To je grupa ljudi koji su se susreli sa prirodom i trenutno su u šoku.Kakva promjena;hrana nije iz konzerve, ne moramo živjetu u otrovima i smeću itd.
Bez vrta nisam ljudsko biće.

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 253
  • -Primio: 277
« Odgovori #10 : 22 Travanj, 2013, 14:52:51 »

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 253
  • -Primio: 277
« Odgovori #11 : 11 Lipanj, 2013, 14:03:45 »
oftopik, ali -razgovor sa tipom koji je izgleda, uvodio permakulturu u hr
http://www.h-alter.org/vijesti/ekologija/10-000-stabala-po-stanovniku-planete

mrežnica

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 0
« Odgovori #12 : 30 Travanj, 2014, 21:12:51 »
Zapravo ne znam ju definirati. Rekla bih da je to bio-bio-vrt. Sviđaju mi se razmišljanja o tome da si u velikoj mjeri dostatan svojim potrebama.Nekako samoodrživ. Uf, odoh ja u filozofe.

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 379
  • -Primio: 152
« Odgovori #13 : 03 Svibanj, 2014, 23:11:55 »
oftopik, ali -razgovor sa tipom koji je izgleda, uvodio permakulturu u hr
http://www.h-alter.org/vijesti/ekologija/10-000-stabala-po-stanovniku-planete

da se nadovežem - visoka stabla su izuzetno bitna. Muka mi je kada vidim goli voćnjak bez visokih stabala i žbunja.

Što se tiče CO2, mislim da je tu većina permakulturaša u zabludi sjela na američko-UN-rocfellerovu propagandu.

bambi

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 82
  • -Primio: 72
« Odgovori #14 : 09 Veljača, 2015, 08:15:59 »
:biggrin:Po meni je ovo najbolja definicija!