Zapamti

"Čovjek bez volje kao nož bez oštrice."

Autor Tema: ključna linija u poljoprivredi (keyline farming)  (Posjeta: 3948 )

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 564
ključna linija u poljoprivredi (keyline farming)
« : 06 Veljača, 2013, 10:56:28 »
Ključna linija u poljoprivredi (prevod na cc)

pedesetih godina prošlog vijeka, mnogo prije što će permakultura biti poznata širim krugovima ljudi, jedan čovjek je uspješno primjenjivao neke od njenih principa. riječ je o australijskom pronalazaču persivalu alfredu jomansu (percival alfred yeomans), tvorcu nekoliko inovacija u oblasti obrade tla i landscape design-a, od kojih je najpoznatiji tzv. keyline farming - metod efikasnog iskorištavanja vode na nekom terenu.
osim toga jomans je izumio i vibrirajući plug koji je dosta efikasniji od običnog, a i jedan je od pionira onog što se danas naziva urbana permakultura. pored svega ovoga, jomans je ostao jako malo poznat, bar van australije.
jomans je napisao nekoliko knjiga, od kojih ću pomenuti the keyline plan,  the challenge of landscape i the city forest (koje imam i u pdf-u).

(hvala ljudima sa www.biodinamika.org koji su preveli video na srpski jezik)

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1390
  • -Primio: 846
Odg: ključna linija u poljoprivredi (keyline farming)
« Odgovori #1 : 06 Veljača, 2013, 12:16:41 »
Ovo je baš zanimljivo, i čini mi se važno razumjeti kod dizajna većih područja. Znam da je Mollison sakupio stvari sa raznih krajeva i marketinški ih uglazbio, samo nisam puno tražio što je od koga sakupio.

Ova ključna linija bi, kako su meni objasnili, bila mjesto na kojem se konveksna površina mijenja u konkavnu. Kako ovo zvuči pomalo zbunjujuće, ja sam si to zamislio kao mjesto na kojem je nagib terena najveći. Ispod njega nagib postaje sve manji jer se nalazi dolina, a iznad njega je također nagib sve manji jer se približavamo vrhu brijega.

Ključna linija je mjesto na kojem je najučinkovitije raditi akumulaciju vode, ali i mjesto na kojem su stare kuće i naselja obično izgrađena. Ispod te linije nalazi se puno plodnije tlo od onog iznad te linije, pa se površina ispod linije koristila u poljoprivredi. Površina iznad linije se koristila za šumarstvo.

Također hvala društvu koje prevodi ove filmove!
Problem je rješenje