Zapamti

"Ako se volu ne pije, ne guraj mu glavu u vodu."

Autor Tema: Je li osobna zaštita dio permakulture?  (Posjeta: 11437 )

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1390
  • -Primio: 846
Je li osobna zaštita dio permakulture?
« : 07 Lipanj, 2012, 23:34:21 »
Ja osobno nisam nikad vidio da neki dizajner spominje osobnu zaštitu. Zar nije poanta permakulturnog sustava da pruža čovjeku sve uvjete za egzistenciju?

Čitam savjete nekog tipa koji je prošao ekonomski slom Argentine i morao se sam brinuti za egzistenciju vlastite obitelji. Nije bilo struje, vode, nisu radile trgovine, ali nije bilo ni osobne zaštite. Zapravo je policija i bila dio problema, ne njegovo rješenje, jer je vrlo brzo podivljala.

Dakle kako da čovjek u dizajn uključi i elemente osobne sigurnosti? Kako ja planiram zemunicu, povremeno razmišljam i koliko je sigurna od požara, poplava, potresa, ali i lopova i drugih nasilnika. Zašto to nije nigdje spomenuto, zar dizajneri stvarno žive u tako lijepom i sigurnom svijetu?

Rješenja bi mogla biti zaista jednostavna. Recimo u nekom dokumentarcu sam gledao kako pleme radi kuće s vrlo niskim ulazom. Čovjek mora na koljenima ući u kuću. Vlasnik kuće može bilo kakvim predmetom onesposobiti mogućeg uljeza, ili više njih, koliko god ih bilo. Bez potrebe za snažnim vratima.

Nisam za to da si čovjek gradi tvrđavu, ali ako u dizajn može uključiti neke elemente osobne zaštite, zašto i to ne istražiti?
« Zadnja izmjena: 07 Lipanj, 2012, 23:39:32 Nikola »
Problem je rješenje

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 35
  • -Primio: 171
Odg: Je li osobna zaštita dio permakulture?
« Odgovori #1 : 08 Lipanj, 2012, 14:00:04 »
Paa... onako, polifunkcionalno. Recimo, sjekirom možeš nacijepati drva, ali i onesposobiti uljeza. Ili, rječima permanekulturnog Dubravka Matakovića, "nisam vratio oružje u MUP/nisam vratio, nisam glup".

Sori, nisam mogla odoljeti. ;)

A sad ozbiljno. Dizajneri ne žive u idealnom svijetu, ali njemu teže. Društvena organizacija je dio permakulture - u tim zajednicama svi se vole i poštuju, kuće su od čokolade, a prozori od marmelade. Lijepo bi bilo zajedno s Lennonom zamišljati da svijet može tako funkcionirati, ali znamo kako je on završio. :(
Mislim da bi bilo vrlo pametno u dizajn ubaciti i neki oblik zaštite. Nije nezamislivo da će jednog dana sve otići kvragu. Tada će biti lijepo imati pun rezervoar domaćeg biodizela, vlastitu hranu, solarni kolektor na krovu, bunar i rezervoar za kišnicu. Ali sve to može privući i nekulturnu ekipu koja bi rado odnijela ono što može i razbila što ne može.
The cost of revolution is 360 degrees understand the cycle that never ends.

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #2 : 08 Lipanj, 2012, 14:02:18 »
I dok sam tipkala prošli post, na fejsu se pojavi ovo:

"Dragi svi, mola prijateljica vrtlarka ima vrt koji joj nije kraj kuće nego imaju imanje odvojeno, van naselja, i svako malo ima probleme s lopovima, netko u blizini joj svako malo iskopa i ugrade neku biljku...grozno...e sad, ja sam joj predložila da nastavi neku zamku za lopova jer takva osoba koja krade u tuđem vrtu zaslužuje samo najgore, pa me zanimaju konkretni savjeti kako bi se to dalo izvesti...joj i dok samo čitam kako je kolegica jadna dok joj svako malo netko ukrade neku biljku i ja sam jako ljuta, šibala bi lopova(ku) grrr :("

Pa sad ti reci.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #3 : 08 Lipanj, 2012, 21:52:22 »
Susjedu su iščupali orahe koje je posadio :(
Problem je rješenje

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 564
« Odgovori #4 : 09 Lipanj, 2012, 23:23:13 »
permakultura je širok pojam,  svako je definiše kako hoće i u nju uključuje elemente koje hoće a isključuje koje ne želi. recimo ako ste vegan iako skoro svi poznati autori kad govore o permakulturi tu su obabezno i životinje, vi ih možete isključiti, i gajiti samo biljke i gljive. to za ličnu zaštitu je tačno, i ja sam primijetio, ali ne znači da ovi autori smatraju kako žive u idealnom svijetu (lav i srna zagrljeni i te fore), nego se radi o profesionalcima koji se baziraju na par užih oblasti gdje su najbolji (poljoprivreda uglavnom, landscape design ili prirodna arhitektura), pa im se jednostavno ne da govorit o ostalim stvarima jer bi sve to bilo jednostavno preopširno. s druge strane, svaka normalna osoba bi trebala razmišljat o svojoj sigurnosti, bez da joj to neko objašnjava u knjigama ili tečajevima permakulture....
literaturu o ličnoj zaštiti možeš potražit na drugom mjestu, ja toga imam baš dosta (izgradnja podzemnih skloništa i spremišta hrane, oružje (hladno i vatreno), borilačke vještine, pa čak i izgradnja tvrđava srednjevijekovnog tipa).....

problem sa krađama u zadnjih par godina stvarno postaje alarmantan. krade se sve živo što može da se pojede il proda, slušao sam priče kako su ljudi ulazili u vinograde i zaticali ih potruno obrane (preko noći) i sl. kako to spriječiti? nekad su u vojvodini postojali čuvari bostaništa (polja sa dinjama i lubenicama), a bili su naoružani puškama tandžarama u koje su umjesto municije stavljali grumenje soli. to vas ne bi ubilo al bi posle imali dovoljno vremena da se češete :D
to za zamke nikako ne bi preporučio, jer u njih može i neko drugi da upadne ni kriv ni dužan....
ja kad bih imao zemlju dalje od kuće i problema sa lopovima na njoj, posijao bi neko žito, recimo raž. to niko ne krade jer traži puno posla a lopovi to ne vole.
ako sadite voće pripazite ga prvih desetak dana dok se ne primi, jer ga često znaju počupat i posadit kod sebe....
ako vam se lopov češće pojavljuje, možete mu postavit zasjedu i umlatit ga motkom. ovo će takođe obeshrabriti i njegove kolege :)
« Zadnja izmjena: 09 Lipanj, 2012, 23:25:44 kad budu gorjeli gradovi »

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #5 : 10 Lipanj, 2012, 10:23:05 »
ako vam se lopov češće pojavljuje, možete mu postavit zasjedu i umlatit ga motkom. ovo će takođe obeshrabriti i njegove kolege :)

Ili nabit na kolac za paradajz. Još efikasnije. :rolleyes:

S lopovima na kraj može izaći neki dobar pes (tj. džukela) a za slučaj nuklearnog rata ili invazije zombija planovi se daju naći na drugim mjestima.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #6 : 10 Lipanj, 2012, 21:35:47 »
Mislio sam na nešto drugo. Recimo uzgoj hrane je važan dio permakulture, ali osoba koja uči permakulturu sigurno neće savjete tražiti na poljoprivrednom forumu. Tako mislim da ni tehnike koje su trenutno najpopularnije u samoobrani, zaštiti imovine i sl. nisu vrhunac koji bi nas trebao zadovoljiti.

Npr. kako ćete ograditi posjed? Kovanom ogradom od 3 metra? Zašto ne ostaviti da izraste kupina? Bi li prosječan lopov radije preskakao ogradu ili zid ili prošao kroz 2-3 metra širok pojas divlje kupine? A što je jeftinije? Što je prirodnije? Što je vrijednije za ekosustav?

Npr. imate posjed u planinama, daleko od prometnice, i namjerno do njega ne napravite pravu cestu nego uzak put kojim možete proći  samo pješice ili biciklom, motorom i sl. Kako će vam netko ukrasti 100 kila žita na biciklu? Može, ali zar neće radije posjetiti vašeg susjeda koji je napravio cestu?

Uzgajate voće ili povrće za koje se kod nas ne zna, a koje zadovoljava vaše potrebe. Tko će to krasti? Padaju mi na primjer čičoka umjesto krumpira, aesculus flava umjesto pitomog kestena itd.

Ovo su samo neki primjeri ideja koje su mi pale u zadnjih 5 minuta, za potrebe ovog posta. Očekujem da netko tko se ozbiljnije bavi permakulturnim dizajnom a zabrinut je za vlastitu sigurnost može reći puno više i smisliti puno kvalitetnija i inovativnija rješenja. U tom kontekstu je bilo ono pitanje iz naslova. Dakle zar nitko ne uključuje ovakve detalje u dizajn? Jedan permakulturnjak bi gradio zidove oko posjeda, instalirao alarm i video nadzor u kuću, noću stražario s puškom i night vision goggles, itd?
Problem je rješenje

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 564
« Odgovori #7 : 10 Lipanj, 2012, 23:54:45 »
odlično razmišljanje. naravno ne treba se ograničavati samo na ono što promovira permakultura nego razmišljati svojom glavom.
teško je i nezahvalno sad o tome govoriti, jer sve zavisi od razvoja situacije. recimo ako zavlada glad a ti imaš hrane neće ti puno pomoć ni kupine (kad smo kod istih imaju tu manu što se šire dosta brzo i tamo gdje ih ne želiš, vodi o tome računa..), gladni će ti doć na stan da te nešto upitaju kako god i šta god posadio okolo.... u tom slučaju ne vidim drugo rješenje osim nabavka oružja... osim toga tu je i par drugih već prisutnih problema kao agresivne životinje u mom slučaju kojima sve i da hoćete ne vrijedi objašnjavati....
biranje budućeg životnog prostora je takođe presudna stvar. što ste dalje od ljudi to bolje. recimo kod mene u selu žive još samo 3-4 bakice, pa sam što se lopovluka tiče miran. al zato imam drugih problema koji su nezamislivi ljudima u urbanijim sredinama....

malus

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
  • -Dao: 5
  • -Primio: 42
« Odgovori #8 : 20 Lipanj, 2012, 11:02:52 »
Mislio sam na nešto drugo. Recimo uzgoj hrane je važan dio permakulture, ali osoba koja uči permakulturu sigurno neće savjete tražiti na poljoprivrednom forumu. Tako mislim da ni tehnike koje su trenutno najpopularnije u samoobrani, zaštiti imovine i sl. nisu vrhunac koji bi nas trebao zadovoljiti.

Npr. kako ćete ograditi posjed? Kovanom ogradom od 3 metra? Zašto ne ostaviti da izraste kupina? Bi li prosječan lopov radije preskakao ogradu ili zid ili prošao kroz 2-3 metra širok pojas divlje kupine? A što je jeftinije? Što je prirodnije? Što je vrijednije za ekosustav?

Npr. imate posjed u planinama, daleko od prometnice, i namjerno do njega ne napravite pravu cestu nego uzak put kojim možete proći  samo pješice ili biciklom, motorom i sl. Kako će vam netko ukrasti 100 kila žita na biciklu? Može, ali zar neće radije posjetiti vašeg susjeda koji je napravio cestu?

Uzgajate voće ili povrće za koje se kod nas ne zna, a koje zadovoljava vaše potrebe. Tko će to krasti? Padaju mi na primjer čičoka umjesto krumpira, aesculus flava umjesto pitomog kestena itd.

Ovo su samo neki primjeri ideja koje su mi pale u zadnjih 5 minuta, za potrebe ovog posta. Očekujem da netko tko se ozbiljnije bavi permakulturnim dizajnom a zabrinut je za vlastitu sigurnost može reći puno više i smisliti puno kvalitetnija i inovativnija rješenja. U tom kontekstu je bilo ono pitanje iz naslova. Dakle zar nitko ne uključuje ovakve detalje u dizajn? Jedan permakulturnjak bi gradio zidove oko posjeda, instalirao alarm i video nadzor u kuću, noću stražario s puškom i night vision goggles, itd?

Razmišljamo slično Nikola....

Ja isto, kao što znaš, imam kuću u planini... nemam nekih posebnih problema sa krađum, jer je rijetko naseljeno područje, ali posadio sam egzotično bilje, siguran sam da ga neće niko dirati jer ne znaju što je (sibirska borovnica, sea backthorn, russian olive pa čak i aronija iako je sada sve popularnije.....) što me dovodi do jedne zgode kad mi je otac pitao što ti je to, a ja mu objasnio koja je biljka i da sam je posadio kako je niko ne bi brao jer ne znajš što je..... nakon što je provao (bkila je u pitanju aronija) rekao je da se ne moram brinuti.... sve da i znaju što je da je niko ne bi brao koliko je gadna i neukusna.... ;)

Što se ograde tiče ja sam provao posadit "osage orange", proguglaj.... za sada se dobro ponaša..... vidjet ćemo...

druga zaštita je pas, ili više pasa.... jako efikasna kod zvijeri iz životinjskog ili ljudskog svijeta....

Priča bez ceste je apsurdna, jer i tebe spriječava da doneseš stvari, mislim da je to neprimjenjivo.

Na kraju kao ultimativni element osobne zaštite ostaje pljuca ;) pa ko koga prvi.... ne znam .... razmišljajući u ovim kategorijama nište mi ne uljeva povjerenje i sigurnost..... ako moraš živjet život u strahu i paranoji da te neko ne ubije/orobi, možda ga je bolje i ne živjeti....

ali slažem se s tobom,..... osobna zaštita bi trebala biti jedan od osnovnih elemenata dizajna, ali za izvanredne situacije.... a ne za stanje trajnog kaosa.... jer ako razmisliš o situacijama poput one u waterworldu ;) nikakva osobna zaštita ti neće pomoći.

d.

branimir

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
  • -Dao: 17
  • -Primio: 8
« Odgovori #9 : 15 Srpanj, 2012, 18:35:58 »
nisam sve citao

moje rjesenje je sto dalje od ljudi  :biggrin:
nista osobno - samo prirodno

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #10 : 16 Srpanj, 2012, 07:54:50 »
Je li netko gledao film "The village"? Skupina ljudi živi potpuno izolirana, u malom selcu usred šume... Možda nisu čuli za permakulturu, ali mislim da imaju osjećaj za nju.

The Village - 1/10
Problem je rješenje

Zloran

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
  • -Dao: 7
  • -Primio: 23
  • Ko mi ukro kaput ?
« Odgovori #11 : 16 Srpanj, 2012, 11:53:20 »
Gledao sam, super je film i jako strašan za plašljive pi*kice poput mene.
Čini se da ljudski rod najbolje funkcionira u brojnim, ali malenim zajednicama. Moramo prirodu slušati jer ona je savršeno prilagođena, tu je milijunima godina prije nas bila, i biti će još milijunima godina nakon što izumremo.
Ko mi ukro kaput ?

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #12 : 12 Rujan, 2012, 15:15:51 »
Gledao sam, super je film i jako strašan za plašljive pi*kice poput mene.
Čini se da ljudski rod najbolje funkcionira u brojnim, ali malenim zajednicama. Moramo prirodu slušati jer ona je savršeno prilagođena, tu je milijunima godina prije nas bila, i biti će još milijunima godina nakon što izumremo.

Je, male zajednice dobro funkcioniraju, ali se tada često javlja problem zadrtosti, zatucanosti i koječega. Baš kao u filmu. A onda tu ulijeću forumi i internet općenito kao nekakvi korektiv.

Ako mi dopustite malo zastranjenje u nešto što graniči s "alternativom", mikolog Paul Stametes tvrdi da internet postoji i u prirodi - tj. kao mreža mikoriza.

Dakle, čini mi se da bi najbolje funkcionirale međusobno umrežene male zajednice. Susjedi paze da netko nekome nešto ne mazne, a opet si međusobno ne zaviruju u lonac jer imaju i život izvan sela.

branimir

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
  • -Dao: 17
  • -Primio: 8
« Odgovori #13 : 12 Rujan, 2012, 15:32:11 »

ljudi moji .. govorite apsurde .. molim vas ne zelim se svadjati i nisam provokator .. zato jer vas shvacam ozbiljno zato i reagiram ozbiljno .. bar se trudim

kazete da funkcionira ali onda ima X problema .. pa onda postavljate internet kao korektiv .. da ne velim forum ..

ne zelim reci da je to nesto lose ili dobro .. bas NAPROTIV .. zelim reci da mi se cini da je JEDINI problem sto ljudi imaju (meni) neobjasnjivo jaku zelju da se "drze" necega ko pijani plota i to samo po sebi opravdava odnosno olaksava njihov zivot

zasto se bojite .. cega se bojite?! zasto misliti da morate bilo sto .. ukratko gledam ljude kako pomahnitalo "traze" nesto kao da znaju sto traze a zapravo neznaju jer si kazu odnosno nemogu/neznaju opisati to .. stvar je LOGIKA a ne nekakvih nadnaravnih .. mislim mozda je ali onda dajte da vidimo to sto zelite ..

nadam se da me necete shvatiti kao kriticara .. vise kao promatraca sa misljenjem

ja se osobno ne nalazim u nikakvim grupama i skupinama - msmjerovima religija ili filozofija .. opustam se i slusam svoj razum i srce .. SEBE ne druge ..

oprostite ali sam vidio sto lazi cine .. sto je sve moguce medijima i manipulacijom .. opdgojem, represija .. pranje mozga zakamuflirano "obrazovanjem" ..

samo moje misljenje .. biljezim se sa stovanjem
nista osobno - samo prirodno

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #14 : 12 Rujan, 2012, 15:39:15 »
Branimire, nisam te shvatila kao kritičara. Zapravo, uopće te nisam shvatila.  :no:
Tko se boji? Tko se drži? Fakat ne berem.