Zapamti

"Borac koji pobjegne može se opet boriti."

Autor Tema: Raketna peć - upute za gradnju, primjeri, usporedbe  (Posjeta: 106809 )

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1376
  • -Primio: 829
Odg: Rocket stove, raketna peć!
« Odgovori #60 : 12 Veljača, 2016, 21:50:52 »
I moja se pretvaraju u beton kada se osuse. Ali javor ne, tresnja ne. Lagana, meka drva, veoma se lagano cijepaju kada su potpuno suha. Isto kao jelovina. Ostaci jelovih gredi i letve, koje se godinama suse, cijepaju se uvijek bez problema.
Problem je rješenje

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 72
  • -Primio: 196
« Odgovori #61 : 13 Veljača, 2016, 06:16:14 »
Svakako ne treba ostaviti bagrem, cer ili grab da se osuši pa ga onda cepati. Takva greška se pravi samo jednom:-)

bambi

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 81
  • -Primio: 72
« Odgovori #62 : 25 Veljača, 2016, 17:02:27 »
Od ove zime , izgleda, neće biti više neke frke, pa me zanimaju dosadašnja iskustva raketaša. Naime, obilazim sve postove o tome jer sam zainteresiran za pećku. Posebno, kako je sa čišćenjem, mogućnošću zagrijavanja vode, učinkovitost, trajnost i sigurnost.

bambi

• V.I.P.
  • Zahvale:
« Odgovori #63 : 12 Ožujak, 2016, 13:49:27 »
Konačno sam pronašao fotku u bespuću mojih datoteka (još neorganiziranih :blush: ) Doradio kako sam mogao. Naime, estetika raketnih peći nije baš uvijek na razini koju bi moja bolja polovica prihvatila. A kako se može pronaći dosta raznih izvedbi, pitam može li se nekako sa ovim dodatkom (docrtano) izvesti nešto. Imao bih gotovo istu situaciju, zid bez žbuke, sjeverna strana, debljina zida 48 cm. Punjenje sa strane, i ako može što pliće. Ona Fazyjeva izvedba je tu negdje koliko procjenjujem. Fazy, jaaavi se (znam da si tu kad treba uskočiti  ;) )

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 678
  • -Primio: 361
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #64 : 12 Ožujak, 2016, 14:19:54 »
Da Bambi. Navika je jedna, a odvika dvije muke.
Svi smo navikli na izgled kamina i peći.
Raketna peć ima istureno ložište. I sam se suočavam sa identičnim razmišljanjem kao što je i Tvoje.
Iznio si zgodnu ideju bocnog ložišta, na kojoj ideji Ti iskreno čestitam.
Čak bi se moglo sazidati i ravno, ali donji dio koristiti za ložište a gornji maskiran i iskorišten kao masa za akumulaciju.
Znači još produžiti do vrha ovu liniju koju si označio crno, a u stvarnosti iskoristidi donju polovicu kako si nacrtao.
Sve za dizajn.
Pri tome vrata feeda mogu biti na polovici tog zida postavljena vertikalno umjesto hirizontalno kao kod moje peći.
Evo da Ti odmah odgovorim na predzadnji Tvoj post.
Rocketicu koju sam sklepao kao pokus bez ikakvih proračuna dužina i omjera osim površine poprečnog presjeka ložišta i heat risera i odvoda, koristim ove zime intenzivno. Željezo se na varovima feeda i ložišta djelomično razvarilo ali rocketica i dalje radi i grije. Tako da sam svašta probao a to mi je najbolji dokaz da princip roketice djeluje.
Jedino bi još veći učinak dobio da imam toplinsku klupu, no zbog malog prostora ne razmišljam o njoj.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

bambi

• V.I.P.
  • Zahvale:
« Odgovori #65 : 12 Ožujak, 2016, 22:20:02 »
...ovaj docrtani dio bi se mogao pomaknuti u lijevo i dijelom stopiti s masom kamina/dimnjaka kako je vidljivo. Da, moglo bi se sakriti dozidom taj dio za punjenje gorivom. A kaj misliš o izvedbi roketice od čelične pločevine debljine 10 mm? Takve stvari prema skici izrezuju neke trgovine pločevinom. Ostalo kod dobrog zavarivača. Prije nego postavim toplinsku izolaciju na fasadu, razmišljam o provrtanju zida za dovod zraka skroz pri dnu(?). Potrebno?

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #66 : 12 Ožujak, 2016, 23:03:45 »
Moje mišljenje je Bambi da pločevina nije pogodna za izradu rocketice zbog: ljuskanja, težine, cijene i gubitka efikasnosti.
Spoj feeda sa ložištem, ložište i heat riser najbolje je izvesti šamotnim pločama kao što je Goran napravio u Benderu, ili kao što je Zeljac sazidao od starih cigli.
Ako se zida onda se naprave dva vertikalna kanala kao što je napravio Nikola, (jedan je heat riser a drugi za povrat dimova prema dolje), plus pola vertikalnog kanala za feed. Sa gornje strane heat risera postaviti ploču od starog štednjaka ili pločevinu (radi otvaranja i čišćenja). Na tom mjestu se može postaviti ili ugraditi bojler za sanitarnu toplu vodu.
Budući je feed bočno desno, i ložište je sa desna u lijevo. Na mjestu gdje je smješteno ložište (tvoja fotka kamina) moguće je postaviti kaljeno staklo i vidjeti plamen.

Dovod svježeg zraka izvana, odlično je predvidjeti Bambi radi povećanja iskoristivosti.
I bilo bi dobro ukomponirati i neku toplinsku klupu, da se još poveća iskoristivost.

Black jack

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 22
  • -Primio: 77
« Odgovori #67 : 09 Studeni, 2016, 08:18:02 »
super gori, sad jel raketna tko će ga znati. Na prvu mi izgleda ko da sve ode u dimnjak. http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/hrvatska/1977391/deda-super-inovator-izumio-pec-na-drva-koja-niti-dimi-niti-cadji/

bambi

• V.I.P.
  • Zahvale:
« Odgovori #68 : 09 Studeni, 2016, 08:56:49 »
Ako se ne varam, to je nadogradnja na "standarnu" peć. Što god da ja skemijao, kapa dolje!

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #69 : 11 Studeni, 2016, 20:13:54 »
Očito da je "Deda super inovator" (inaće pećar po zvanju), na klasićnu peć, postavio neku vrstu Heat risera, sačuvao u njemu temperaturu i tako sagorio sve ono što bi inaće dimilo i čađilo (navodi da ima 8 pregrada (deka).
Tek nakon tog potpunog sagorjevanja (vjerojatno uz dodani sekundarni zrak), potpuno sagoreni dimni plinovi napuštaju peć.

Tako bi i Divergent mogao svojoj peći-životinji povećati efikasnost, dodavajući iznad nje nešto slično heat riseru.

Mišljenja sam da su takve: niske, uske a duboke peći sa izlazom dimnih plinova, vertikalno prema gore, pogodne baš za takvu preinaku.
Peć pri tome služi kao feed i burning tunel, a dodana dogradnja, treba biti heat riser, uz napomenu da je poželjno umjesto okrugle bačve, na peć montirati kvadratičastu posudu koja odgovara mjerama peći.

Pored svega, dobro je što takvu peć možemo ložiti krupnim drvima, kao i staklo na vratima peći, kroz koje nas dodatno grije infra-crveno zraćenje plamena peći, kojeg pri tome možemo promatrati cijelo vrijeme dok peć gori.

Evo primjera:

! No longer available

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 242
  • -Primio: 130
« Odgovori #70 : 12 Studeni, 2016, 08:14:27 »
Ovo sa videa je više kao 'ležeća' švedska baklja a manje roketica jer mu drva izgaraju cijelom duljinom odjednom.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #71 : 12 Studeni, 2016, 09:04:29 »
Upravo tako Andjelkoasa.
Drva sagorjevaju kao u kaminskoj peći.

Također, kod ove (ipak raketne peći), izostaje gravitacijsko dodavanje drva jer nema vertikalnog dodavanja drva.
Ovako, imamo samo horizontalni feed, ali zato možemo imati staklo na vratima i sigurnost loženja!
Ne može se naime dogoditi, da plamen krene u krivom smjeru, a također doziranje primarnog i sekundarnog zraka je sasvim pod kontrolom.

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 21
  • -Primio: 44
  • Sulude ideje iz divergentske škrinje ludila
« Odgovori #72 : 12 Studeni, 2016, 12:52:16 »
Da, takva je moja životinja. Nešto slično sam razmišljao, ne baš ovako kao ovaj deda. Ja sam mislio na postojeći otvor za dimnjak na peći (na gornjoj ploči) jednostavno nasaditi heat riser, umjesto postojećeg radijatora. Tako da bih ostavio da se plamen prvo razbija o onu ploču unutar ložišta, plamen prelazi preko stakla, vraća se natrag od heat risera i onda se razbija o neku ploču od "bureta".

Ali jedna od rijetkih stvari koje nisam još kao samograditelj savladao je igra sa željezom (varenje), pa dok ne dobijem volje da i to naučim, za sada je taj projekat na stand by.
Od kolijevke, pa do groba, za ispiranje mozga je doba

Black jack

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 22
  • -Primio: 77
« Odgovori #73 : 12 Studeni, 2016, 13:09:44 »
a gdje ovome na zadnjem videu nestaje toplina? Ako nema nekog akomulatora ona ide van i bok. Tako mislim i za onog dedu ako je toplinski izolirao to gore onda je postigao da mu peć ne dimi ali toplina se i dalje gubi. Koliko sam do sada testirao svoju RMH dolazim do saznanja da je mogučnost reguliranja "cuga" najbitnija stvar. Pod time mislim na postavljanje regulatora protoka na usis i ispuh. Kada peć gori na najjače i usprkos klupi dolazi do znatnog zagrijavanja izlazne cijevi a samim time i gubitka. Po mojem mišljenju ova peć na videu troši drva ko i svaka peć na drva a to nije to.

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 21
  • -Primio: 44
  • Sulude ideje iz divergentske škrinje ludila
« Odgovori #74 : 12 Studeni, 2016, 13:55:10 »
Pa mislim da je ovaj sada rekao na početku (ako sam dobro shvatio) kako je prije morao stavljati svakih 45 minuta drva, a sada kad stavi da mu traje cijeli dan. I onda naloži i za pola sata počne nadodavati nova drva i kaže da je dovoljno svako malo nadodavati. Tako a opet vidimo prodavanje tople vode...

Ako ovaj laže da iz dimnjaka ne ide vrući zrak, onda točno, svu toplinu peć izbacuje iz sebe. To i je poanta koju cijelo vrijeme govorim. Cilj je što više izbaciti topline, a ne što više izolirati, pa da bi negdje kasnije u procesu bila akumulirana.

I opet da ponovim, sve to može povećati efikasnost cca 20% od standardne peći. Nikakva čuda nisu u pitanju...
Od kolijevke, pa do groba, za ispiranje mozga je doba