Zapamti

"Ako nikad nisi ispao glup, nikad nećeš postati stručnjak."

Autor Tema: Raketna peć - upute za gradnju, primjeri, usporedbe  (Posjeta: 107025 )

bambi

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 81
  • -Primio: 72
Odg: Rocket stove, raketna peć!
« Odgovori #90 : 18 Siječanj, 2017, 07:46:10 »
Je li ta ploča za kuhanje, rabljena staklokeramička? 

ppsupercop

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 170
  • -Primio: 68
« Odgovori #91 : 18 Siječanj, 2017, 08:53:01 »
Jeste,verovatno zbog ''permakulturnosti'' tj.imao je odnekud,pa da ne kupuje od livenog gvožđa....

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 72
  • -Primio: 196
« Odgovori #92 : 18 Siječanj, 2017, 11:03:48 »
Dobre ideje... šteta što nije bolji zidar:-)

ppsupercop

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #93 : 18 Siječanj, 2017, 12:03:29 »
Sve to dobar keramičar odradi na kraju....Evo,imamo ovde našeg Gorana P. :biggrin:

Ana89

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 1
  • -Primio: 0
« Odgovori #94 : 23 Siječanj, 2017, 13:56:48 »
Dobar dan.Procitala sam sve teme na ovom forumu vezane za rocket stove,pa s obzirom da planiramo da kupimo materijal,molim za par saveta,da ne napravimo neku katastrofalnu gresku.

Ana89

• Početnik
  • Zahvale:
« Odgovori #95 : 23 Siječanj, 2017, 14:04:27 »
Moja dimovodna cev je 120mm,i koliko sam razumela loziste ,riser i cevi u klupi moraju biti takodje 120mm.Na prilozenom crtezu njemu je cev 170mm.Ja sam mislila ovako da uklopim  profil L da bude riser 99cm a kraci deo 47cm, visina malog bureta 75cm da ostane a veliko 83cm da bih dobila tih 5 na vrhu.Sad mi nije jasno dal moram ovoliku burad da uzimam sa obzirom da negde pise da izmedju risera i malog bureta treba 5 cm da bude slobodnog prostora koji se izoluje i izmedju malog i velikog takodje 5 cm,te dobijam sa mojim precnikom 12cm da mi malo bure bude 22cm a veliko 32cm.Da li ce to funkcionisati??grejati lepo?imam nekih 30m2 koje trebam da ugrejem.

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 267
  • -Primio: 337
« Odgovori #96 : 23 Siječanj, 2017, 15:52:15 »

Ana89

• Početnik
  • Zahvale:
« Odgovori #97 : 23 Siječanj, 2017, 16:20:10 »
Hvala na odgovoru.Ne mogu da nadjem da skinem,gledala sam malo sto mi je izaslo,ali nisam nasla odgovor na ovo sto mene zanima.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 678
  • -Primio: 361
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #98 : 23 Siječanj, 2017, 23:02:49 »
Dobrodošla Ana.
...Moja dimovodna cev je 120mm...  ...Na prilozenom crtezu njemu je cev 170mm...
Ako je dimovodna cijev promjera 120 mm, onda heat riser ne smije biti većeg promjera, nego istog ili manjeg (govorimo o unutarnjem "svijetlom" promjeru, kroz koji prolaze plamen i dimni plinovi).

Nisi napisala da li planiraš raditi raketnu peć ili rocket maas heater (RMH), i od kakvih materijala planiraš to raditi.

Ja nisam bio zadovoljan sa okruglim presjekom feeda, jer nisam mogao rasporediti drva u feedu, tako dobro, kao kod kvadratičastog feeda.
« Zadnja izmjena: 23 Siječanj, 2017, 23:05:03 fazy »
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #99 : 24 Siječanj, 2017, 08:09:34 »
Hvala na odgovoru.Ne mogu da nadjem da skinem,gledala sam malo sto mi je izaslo,ali nisam nasla odgovor na ovo sto mene zanima.
Pogledaj si "Moje Poruke"...

Ana89

• Početnik
  • Zahvale:
« Odgovori #100 : 24 Siječanj, 2017, 10:40:45 »

Nisi napisala da li planiraš raditi raketnu peć ili rocket maas heater (RMH), i od kakvih materijala planiraš to raditi.

Planirala sam da napravim od cevi celicnih riser i onaj tunel izmedju lozista i risera a loziste da zidam od samotnih cigli .Znaci riser da ne bude od okruglih vec kvadraticno sve? Moja glavna nedoumica je dal smem da smanjim unutrasnje bure i glavno bure sto ide preko pa da budu unutrasnje 22cm a spoljasnje 32 cm?da li ce to znatno da utice na grejanje?pravila bih klupu,kroz koju bih provukla cunkove isto 120mm,napravicu kadicu od cigli pa cu da punim glinom i peskom,da li je to ok?posto perlit ne mogu da nadjem da li je za izolaciju risera moguce takodje pesak i glina?gledala sam video one erice i njenog supruga koji se bas bave izgradnjom raketa    gde ona kaze da vise ne prave pepeljaru ispod lozista jer im se pokazalo lose kao i dovod vazduha vec samo vazduh kroz loziste ide...da li da pravim tako?znam da je mnogo pitanja😆

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #101 : 24 Siječanj, 2017, 11:19:50 »

Planirala sam da napravim od cevi celicnih riser i onaj tunel izmedju lozista i risera a loziste da zidam od samotnih cigli .Znaci riser da ne bude od okruglih vec kvadraticno sve? Moja glavna nedoumica je dal smem da smanjim unutrasnje bure i glavno bure sto ide preko pa da budu unutrasnje 22cm a spoljasnje 32 cm?da li ce to znatno da utice na grejanje?pravila bih klupu,kroz koju bih provukla cunkove isto 120mm,napravicu kadicu od cigli pa cu da punim glinom i peskom,da li je to ok?posto perlit ne mogu da nadjem da li je za izolaciju risera moguce takodje pesak i glina?gledala sam video one erice i njenog supruga koji se bas bave izgradnjom raketa    gde ona kaze da vise ne prave pepeljaru ispod lozista jer im se pokazalo lose kao i dovod vazduha vec samo vazduh kroz loziste ide...da li da pravim tako?znam da je mnogo pitanja😆

Rocket Mass Heaters: Superefficient Woodstoves YOU Can Build ->
dimenzije ložišta, risera... itd. naštelani su da pašu dimenzijama limenih bačvi

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #102 : 24 Siječanj, 2017, 12:13:57 »
Feed prelazi u burning chamber (ložište)  to je kraća horizontalna cijev, a duža vertikalna cijev je heat riser, barem si to tako nacrtala Ana.
Samo prostor za dodavanje drva, a to je feed, meni je praktičniji kvadratični nego okrugli, što zbog dodavanja drva, što zbog čišćenja od pepela.

Najveće temperature se ostvaruju na početku feeda, u burning chamberu i heat riseru. Zato oni moraju biti dobro toplinski izolirani, kako bi se u njima zadržala potrebna toplina da sagori sve plinove.

Ako heat riser kaniš raditi od željezne cijevi, računaj da će se ista listati i ljuštiti tokom korištenja, i da će joj trebati više vremena da se zagrije pri startanju rocketice, i da će se brže rashladiti pri prestanku rada, od na primjer materijala koji toplinski slabije vodi toplinu.
Za heat riser, najbolje bi bilo koristiti liapor ploče. Zbog toga jer su lagane i odličan toplinski izolator.

Ako smanjiš razmak između vanjske stijenke heat risera i unutarnje stijenke vanjskog bureta, povečat ćeš brzinu strujanja dimnih plinova, na tom dijelu, i dimni plinovi će biti topliji na izlazu iz rocketice, dovoljni da griju klupu.
Ako pak radiš samo rocketicu bez klupe, tada je bolji veći navedeni razmak, zbog smanjenja brzine dimnih plinova i potpunije predaje topline na stijenke bačve (klupe tada nemamo, pa što veći dio toplinske energije treba predati bačvi.)

Moraš jedino osigurati nesmetan prolaz dimnim plinovima od feeda do izlaza iz dimnjaka.
To jest, da ne dođe do smanjenja poprečnog presjeka bilo gdje na putu dimnih plinova, takozvanog "gušenja".
Jedino na ulazu u feed, smiješ smanjiti to jest regulirati otvor za dotok primarnog zraka, čime još pospješuješ sagorjevanje i rad rocketice.
« Zadnja izmjena: 24 Siječanj, 2017, 14:15:25 fazy »

ppsupercop

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #103 : 25 Siječanj, 2017, 09:56:36 »
Liapor?Kako se koristi?Ovde(u SR)ga ima samo u vrećama,nisam video da imaju od liapora ploče ili cevi.
Vermikulita u pločama tu-i-tamo bude...

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #104 : 25 Siječanj, 2017, 23:42:21 »
Hvala Ti Ppsupercop, što si me ispravio.
Pišući prethodni odgovor, krivo sam napisao liapor.
Htio sam napisati vermikulit.
Isprika zbog moje greške. :blush: