...iman solarni susutav s spremnikon od 300 litara. donja zavojnica je od solarnog, a gornja je spojena na ove bakrene cijevi.
...uz to, te iste bakrene cijevi su spojene na radijatore... dva su radijatora...
...a sad znan da nije najbolja sreća imat spojene radijatore na rocket mass heater. ako ništa zbog načina loženja...
zahtjeva konstantno loženje. čin prestaneš ložit nema više topline...
...moje iskustvo je da kad pustin da pumpa radi na automatski mod, dok ložin temperatura je između 55-65 stupnjeva.
...maksimalna temperatura koju san uspija dobit je 120 stupnjeva (ugasin punpu i čekan 20 min). ali nisan tija da pretjeran pa san onda uključija pumpu.
kad iman samo uključeno grijanje PTV temperature su više i konstantnije, ali kad uključin i radijatore onda triba i više ložit...
Cola, hvala Ti što si podijelio svoja iskusta ovog svog projekta sa nama.
Kad postaviš klupu (termalnu masu), svi rezultati zagrijavanja će se promijeniti.
Pretpostavljam da si svih 90 metara bakrenih cijevi povezao u seriju, to jest da čine jednu (a ne dvije) spiralu. Navodiš da si mogao i duplo manje.
Siguran sam da si polazni vod spojio na izlazu spirale koji je najbliži peći, a povratni vod na drugi kraj spirale koji je najdalje od peći.
Hajde onda probaj iskoristiti ugrađene cijevi da dobiješ željeno zagrijavanje radijatora i onda kada peć ne ložiš, a dok imaš akumulirane topline u klupi.
Probaj onu spiralu koja se nalazi na početku dimovodne cijevi iz peći termički izolirati prema van (na primjer kamenom vunom), (na taj način će ta spirala postzati višu izlaznu temperaturu).
Ostatak spirale ostavi da bude u kontaktu sa klupom.
Kad se cijeli sistem zagrije, pa tako i klupa, i kad prestaneš ložiti, toplina akumulirana u klupi zagrijavati će bakrene cijevi, još neko vrijeme.
Sada, dok još nemaš klupe, cijeli sistem se brzo zagrije, ali se i relativno brzo i rashladi, pa tako i radijatori.
Kod loženja, cilj nam je iskoristiti što više ulošene energije, to jest ogrijevnog drveta.
Raketne peći u kombinaciji sa RMH-om, upravo nam to omogućuju i to na dva načina: optimalnim i potpunim sagorjevanjem i potpunim iskorištenjem dimnih plinova.
Kako preuzeti i sačuvati i toplinski "višak", koji se pojavljuje nakon postizanja željene temperature, u slučaju da i dalje moramo ložiti zbog kuhanja, pečenja (kad ugradiš pečnicu Cola) i zbog onih radijatora?
Najbolje bi bilo tu toplinsku energiju pohraniti u spremnik tople vode, koji je odvojen od spremnika PTV.
Dakle kada se postignu željene temperature zraka životnog prostora, PTV-e i vode u radijatorima, tek tada kreće zagrijavanje tog spremnika vode (veličine od 500 do 1000 litara vode), tako da i nadalje možemo ložiti i kuhati i imati tople radijatore, a da pri tome ne bacamo trenutni višak energije.
Kasnije, kada prestanemo sa loženjem, bojler PTV-e i radijatori, dobivati će toplinsku energiju (toplu vodu) iz tog velikog spremnika.
To je jako slično sistemu sa pirolitičkim kotlom centralnog grijanja, pa ako imaš dovoljno mjesta za takav spremnik Cola, "nema zime".