Gorane.P, super Ti je taj Tvoj zmaj koji riga topli zrak. To je Tvoja ideja prvog izmjenjivača zraka? Bravo.
Iz ovoga što si naveo:
... Svaka peć treba određenu količinu zraka da sagorjeva gorivo..., ...ta količina ne smije se smanjivati niti povećavati. Prilikom ugradnje sekundarnog dovoda zraka u gornju zonu ložišta potrebno je stvoriti srazmjer između veličine ložišta i poprečnog presjeka cijevi (jedne ili više njih) za dovod sekundarnog zraka...
... nakon ugradnje trebala bi postojati mogućnost reguliranja sekundarnog i primarnog zraka tako da ulaz primara bude zakinut toliko koliko je sekundar otvoren ...
(Oprosti zbog skraćivanja teksta)
zaključujem da se prigušivanjem primarnog zraka, stvara razlika tlakova u i izvan ložišta (peći), a to pospješuje ulaz sekundarnog zraka u ložište.
Iz tog razloga se sekundarni zrak mora dovesti sa vanjske strane peći, izvan ložišta i pepeljare.
Dovođenje sekundarnog zraka sa rešetke iznad pepeljare, nije moguće, jer u tom slučaju, unutar ložišta vlada jednaki tlak za primarni i sekundarni zrak.
Da bi sekundarni zrak ulazio u ložište, potrebno ga je dovesti posebno, izvana.
Najbitnije je, pri tome, da je ložište moguće zabrtviti sa svih strana, kao i vrata ložišta i pepeljare, da se spriječi ulaz "falš" zraka u ložište.
Jedino tako je moguće dozirati ulaz primarog i sekundarnog zraka u ložište.
Navodiš da planiraš na dimovodnu cijev postaviti izmjenjivač za vodu. Mišljenja sam da je dupla stjenka bolje rješenje od bakrene spirale, jer bakrena spirala ima malu kontaktnu površinu sa dimovodnom cijevi, osim ako postaviš toplinski vodljivu pastu ili neko drugo, toplinski vodljivo sredstvo između spirale i dimovodne cijevi. Promjer cijevi spirale trebao bi biti barem 15 mm ili veći (zbog odnosa dužine spirale i količine vode u njoj i brzine protoka vode kroz spiralu). Spiralu treba priključiti protustrujno, (protivno strujanju medija - vrućeg zraka u dimovodnoj cijevi koji se kreće od peći prema gore, i vode koju zagrijavamo u spirali), dakle voda se treba kretati od gore prema dolje (čini se neprirodno zbog gravitacije hlada-topla voda), ali vodu će trebati pokretati vodena pumpa.
Kod hladnog starta peći i vode u izmjenjivaču, računaj na pojavu kondenzata u dimovodnoj cijevi, dok se voda u spirali dovoljno ne zagrije. No to lako rješavaš odgođenim startom pumpe za vodu, kao i jednim "bajpasom" između povratnog i polaznog dijela spirale. Također na taj bajpas postaviš ventil za regulaciju protoka, to jest povrata tople vode sa toplog na hladni dio spirale.
Radujem se dovršetku Tvog eksperimenta, kako navodiš, za svoju peć.
Pozdrav.