Svoje prvo iskustvo s gradnjom "rocket mass heater-a" započinjem vjerojatno greškom, ali što se može. Koristim ovu knjigu kao priručnik za gradnju:
Rocket mass heaters, i u knjizi je lijepo napisano da se bar kod prve gradnje pridržava uputa, dimenzija itd. ali ću izgleda baš to preskočiti. Imam prilično ograničene mogućnosti za gradnju, pa se peć koja je opisana u knjizi nikako ne uklapa u moje okvire. Znači ili napraviti po svome, ili ne napraviti nikako.
Dok ovo pišem, upravo razmišljam o tome kako napraviti peć, znači nema još nacrta, ideja, nema ničega. Umjesto da zapisujem u bilježnicu, radije pišem ovdje. Nadam se peć i izgraditi ovog ljeta, isprobati, da znam imam li osigurano grijanje za ovu zimu ili nemam.
Ograničenja su sljedeća... stan je potpuno uređen, obitelj naviknuta na to kako izgleda, potpuno NEnaviknuta na reciklirane materijale, tako da gradnja blatom, stare bačve i sl. ne dolaze u obzir. Peć mora biti lijepa kao kupovne. Osim toga, prostor je vrlo ograničen i tipične RMH peći ne stanu. Imam na raspolaganju otprilike jedan kut gdje peć smije biti maks. dubine 40cm, u duljinu i visinu može koliko treba. Peć bi trebala biti smještena na novi parket. Peć bi se trebala nalaziti pored frižidera. U svakom slučaju, jako netipična ograničenja. Ali ako ovo riješim, onda svatko u stanu može imati sličnu peć. Srećom, dimnjak imam, bar nešto
Moje posebne želje su sljedeće... da peć nigdje nije toliko vruća da se malo dijete može opeći ako j nehotice dodirne. Da imam veliku toplinsku masu, tj. akumulaciju topline, tako da ako nekoliko sati ložim, pored peći nije prevruće, a kad se vatra ugasi, da je još dugo toplo. Da mogu sjediti na toplinskom akumulatoru i ložiti peć bez ustajanja
Da peć ima površinu na kojoj mogu zagrijati vodu, možda i skuhati nešto. Da peć mogu brzo izgraditi, po mogućnosti vani, isprobati, rastaviti i sastaviti u stanu. Da svi kažu da imam najbolju peć na drva u gradu i da sve susjede dolaze kod mene zagrijati dupe
Krenimo od preporučenog koncepta peći, s dimenzijama:
B: mjesto gdje se umeću drva, vertikalno
C: Mjesto gdje se odvija naveći dio izgaranja
E: Cijev kroz koju se diže vrući zrak
f: Izolacija oko E
d: površina bačve koju je zamišljeno nabaciti preko E da vrući zrak nakon dizanja krene dolje
K: Dimovodna cijev, ovo bi trebalo ići u akumulator topline
Ono od čega sam prvo odustao je ta velika bačva koja prekriva cijelu peć. Da to napravim lijepo, vjerojatno bih trebao dati izraditi metalnu kutiju odgovarajućih dimenzija. To mi je prekomplicirano, i vjerojatno nepotrebno. Jednostavno odbacujem ideju da je cijev kojom se dim diže (heat riser) smještena unutar cijevi kojom se dim spušta, i mislim da ću te dvije cijevi postaviti jednu pored druge. Ne vidim zašto bi to ugrozilo princip rada peći, tako da ću vjerojatno pokušati tako.
Sad se mogu pozabaviti izgledom, dimenzijama i načinom izrade "heat risera". Ako osiguram da je on dovoljno "lijep", onda sam na konju, ostale cijevi mogu sakriti iza njega, ispod njega itd. Naletio sam na ovaj način gradnje dimnjaka, i mislim da bi mi to odgovaralo za gradnju peći, odnosno ovog dijela peći o kojem govorim:
Peć bi mogla izgledati kao na ovoj slici desno. Radi se o "schiedel" dimnjaku koji se sastavlja od gotovih djelova raznih oblika. U sredini je cijev od posebne keramike, otporne na visoke temperature. Oko nje je toplinska izolacija, a oko nje "plašt" koji više manje služi kao ukras. Na vrh bih stavio neku metalnu ploču koja bi služila za grijanje vode, konačna visina peći bi bila oko 1.2-1.5m. Ispod te ploče morao bi biti izlaz za dimovodnu cijev koja bi odmah išla dolje, do poda, da odradi funkciju bačve koju sam izbacio.
Ložište mislim napraviti od šamotne opeke, zatvorene u kučište od ytong ploča. Tu je važno poštivati neke dimenzije, s time ću se kasnije pozabaviti. Znači stavim na pod neku dobru toplinsku izolaciju, ipak je sve na vrlo zapaljivom podu, pa ide ploča ytonga koji je također toplinska izolacija, na kojem gradim ložište, ložište oblačim s 4 bočne strane ytongom, i na njega postavljam onaj schiedel dimnjak. Taj dio izgleda prilično jednostavan, nema se što dodati.
Dimovodna cijev nakon što izađe iz prije spomenutog "heat risera" ide dolje i onda u akumulator topline, tj. toplinsku bateriju. Nju mislim napraviti kao klupu uz peć. Zapravo je sve to dio velike peći, ali izgleda kao obična klupa pa kažem da je "uz peć". I ovu klupu bih izradio od ytong ploča, ali povremeno razmišlajm i o drvenoj konstrukciji. Opet podloga od neke dobre izolacije, pa horizontalna ploča i 4 stranice od ytonga. U taj sanduk provučem dimovodnu cijev, vjerojatno 4 puta, tj. amo-tamo-amo-tamo, a prostor oko cijevi bih vjerojatno napunio ciglama iz termo-akumulacionih peći. Mogao bih i nečim drugim, ali cigle je lako donijeti u stan, postaviti, lako kasnije za iznijeti itd. a na glasu su kao dobar topliski kapacitet. Klupu odozgo zatvaram vjerojatno drvenom pločom koju presvučem spužvom i platnom, da bude kao pravi kauč na kojem se može i drijemati
Kako bi gornja ploča bila pokretna, vjerojatno bi stvar funkcionirala tako da dignem ploču (ujutro) i brzo zagrijem prostoriju akumuliranom toplinom u ciglama, kao kad se na TA peći uključi puhanje. Za ovo bi vjerojatno trebao imati i neke otvore na dnu, ne znam.
I ono što mi se prirodno otvara, je činjenica da ću moći sjediti na toplom kauču, pored mene peć koja nije vruća na dodir, a otvor za loženje je odmah pored mene. Složim nekoliko drva pored sebe, sjedim, čitam i povremeno ubacim koje drvo, ili jednostavno gledam u rupu kako gori vatra
Sljedećih dana ću se baviti dimenzijama, crtati, pa možda opet nabacim koju.