Zapamti

"Borac koji pobjegne može se opet boriti."

Novi Postovi

Str: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Zelena gradnja / Odg: Nosivi stup od guma
« Zadnji post od Nikola u 16 Lipanj, 2022, 20:40:51 »
Izgleda kao zanimljiva ideja a možda i pokus. Koliko je opasno ako stup popusti, može li se konstrukcija urušiti? Ako je takav ishod opasan po život, možda bolje eksperiment provesti negdje drugdje, a ovdje ići na tradicionalnija rješenja.

Ako ipak nije tako osjetljiva namjena, jesi li razmišljao o tucaniku umjesto zemlje? Kamen ne treba nabijati, a konstrukcije sa čeličnim kavezima i kamenjem unutra su već prilično sveprisutni. Takve kamene konstrukcije idu nekoliko metara u visinu. Mislim da bi u takvom stupu armaturne šipke imale posve jednaku funkciju kao u betonskom stupu.

Kakva je tvrdoća nabijene zemlje u gumi, to ne znam, nisam nikad to radio, ali na pamet mi pada mogućnost da se armaturna šipka usiječe u zemlju. Na primjer, hladan maslac (putar) armiramo sa 4 štapića za ražnjiće i pokušamo ga prelomiti. Mislim da tu štapići ne bi imali nikakvu funkciju. Bojim se da bi se slično ponašale i šipke u zemlji
22
Priprema i konzerviranje hrane / Odg: Rucak u 5: zidarski keksici
« Zadnji post od Harp u 16 Lipanj, 2022, 15:31:19 »
zidarski keksici - izmjena i dopuna recepta

u odnosu na originalni recept mogu se napraviti odredjene izmjene ukoliko se zeli dobiti stvarno suhi keks. Naime, prilikom pecenja tijesto na svojoj povrsini se osusi i time onemoguci potpuno isusivanje ostatka vlage iz mlijeka. Keks tada jest suh ali se osjeti da ipak sadrzi malo vlaznosti. Ako ga se zeli dobiti potpuno suhim, sve je isto kao u receptu, osim, kada ga se nareze na kockice ga se ne vadi iz pleha vec ga se stavi natrag u pecnicu na jos pola sata u pecnici na 100 st.C. Obavezno smanjite temperaturu. Time se vlaga moze osloboditi kroz te pukotine, a keks se nece jos vise speci zbog preniske temperature.
Rezultat je potpuno suhi keks.

Drugo, umjesto secera u prahu sam koristio obicni kristalni secer i nema znacajnije razlike, tako da svakako sto je jednostavnije to bolje :)

Jos nisam isprobao, ali namjeravam da meko brasno pokusam potpuno izbaciti, odnosno zamjeniti ga s ostrim, tako da bude 500g ostrog.
Za ovo jos nisam siguran, ali javim...
23
« Zadnji post od greyowl u 15 Lipanj, 2022, 15:19:29 »
Da sam siguran da će sve ispast kako sam zamislio, ne bi bilo pitanja nego bi bilo slika  ::)

Htio sam nešto što bi sličilo na grčke jonske stupove bez da koristim puno cementa, al ok. Bit će onda posla za onoga ko će ga htjet rušiti u budućnosti.
24
« Zadnji post od andjelkoasa u 15 Lipanj, 2022, 00:12:37 »
A tko će na visini od 2,2 metra nabijati zemlju u posljednju nestabilnu gumu? I u one prije. Nisam to nikada radio, jedino mi izgleda da samo jedan niz guma nije baš nešto siguran.
25
« Zadnji post od greyowl u 14 Lipanj, 2022, 20:42:37 »
Pa, ne znam baš. Imao sam prilike vidjeti zid od nabijače tijekom rušenja i ne ćini mi se da armatura ne bi imala bikakvu funkciju (ovako od oka). Četiri krkana su, nakon sat vremena lupanja macolama, morali odustat i poljevat zid vodom danima.

Nisam građevinar, al mislim da se armatura stavlja da bi beton bio više elastičan (?) i da ne puca zbog sila obrnutih od pritiska. Zar ne bi imao istu funkciju i u nabijači?
26
« Zadnji post od TB u 14 Lipanj, 2022, 18:07:55 »
mislim da armarurna šipka bez betona nema neku funkciju, ja bih ipak gradio po PS-u
27
Zelena gradnja / Nosivi stup od guma
« Zadnji post od greyowl u 14 Lipanj, 2022, 15:09:30 »
Pozdrav ljudi,

Gradio bih objekt cca 8m x 5m, drvena konstrukcija s ispunom, a ideja mi je sljedeća: umjesto drvenih vertikalnih stupova napravio bih stupove od naslaganih auto guma u visinu od 2,2 metra ispunjene nabijenom zemljom. Kroz gume bi išle četiri armaturne šipke koje vi se vezale na drvenu  vjenčanicu. Prve dvije gume bi bile punjene betonom i vezane za temelj. Krov je na dvije vode.

Bi li takav stup bio statički stabilan i da li bi se s vremenom gume razdvajale po spoju?

Lp

28
Uzgoj biljaka / Odg: Batat
« Zadnji post od Nikola u 14 Lipanj, 2022, 08:54:16 »
Pokus sa batatom ne napreduje dobro. Napravio sam nekoliko grešaka na kojima učim za sljedeću godinu.

1. Naklijavanje u veljači je ipak bilo prerano.
2. Proizvodnja velikog broja sadnica u zatvorenom je vrlo teška, zahtjeva mnogo više mjesta nego li što sam imao na raspolaganju. Stavljanje velikog broja sadnica u jednu čašu sa vodom bi zagušilo sadnice.
3. Biljke nisu uopće napredovale u prostoriji u kojoj je bilo ispod 20 stupnjeva.
4. Iznošenje sadnica iz kuće u više ih je navrata potpuno uništilo. Nisam ih smio iznijeti sve dok vani nije dobro ugrijalo, tek u 5. mjesecu. Sve koje sam ranije iznio, nastradale su.
5. Sadnja preostalih živih sadnica krajem 5. mjeseca u gorskom je kotaru ipak bila prerana. Nakon sadnje, zahladilo je na par dana (temperatura oko 5-7 stupnjeva) i biljke su pomrle.

Ovo mi je dragocjeno iskustvo, vjerujem da će sljedeće godine biti više uspjeha.
29
Dok god je neka stvar tvoja, privatna, mozes birati sto s njom zelis a sto ne zelis raditi. Ako na njoj zelis raditi sluzbeni posao, pisati zadace i slicno, to je u redu, medjutim ukoliko to ne zelis, to i ne moras. Ukoliko iz posla, ili iz skolskih institucija inzistiraju pojedine rezultate u odredjenoj formi - to ti trebaju oni i omoguciti, a dok to ne ucine ne smiju te sankcionirati. Opet, naposlijetku, da ti i ponude laptop s windovsima, ti ga trebas htijeti preuzeti, zaduziti :) Itd itd, mnogo je toga preko cega pojedinac "samo prodje"...

Sto se tice drzave i windowsa... krajem devedesetih ili pocetkom 2k, na news grupama (preteca ovakvih web foruma za one koji neznaju) se piskaralo o velikom naslovu iz medija: hrvatska kupuje 500.000 windows licenci za xxx xxx xxx kuna - brojke tu bubam, ne sjecam se. Pitali su se zasto nisu instalirali besplatni linux, kao u skandinavskim zemljama? Posto se na newsu nadje ljudi iz svakojakih bransi, moglo se procitati i nesluzbeno pojasnjenje za to: raspadom juge se u hrvatskim institucijama nastavili koristiti pc s win3.11 koji je kasnije "nadogradjen" na win95. Mikrosoft ih je pustio dosta godina da se uhodaju s takvim ilegalnim sustavom, a onda su dosli u inspekciju. Ponudili su im ugovor ili/ili, dakle ili skandal, ocrnjavanje mlade vlade u svjetskoj javnosti, brisanje kompletnog sustava, tuzba i stotijaznam sto vec, ili kupnja licenci i potpisivanje ugovora vjerojatno na duze vrijeme i znas kome u korist, pa to i sada kroz skolu osjecas.
30
Odlično, kao i obično! Moje poznavanje Linuxa je nažalost veoma loše. Imam ga instaliranog na laptopu kao sekundarni OS budući da zbog posla jednostavno moram imati (i koristiti) windowse. Prošao sam neke tutorijale za korištenje Linuxa (Ubuntu), ali ako se ne koristi, to se brzo zaboravlja.

Mislim da je to odličan sustav, žao mi je što ga u školama ne guraju i podučavaju. To je ujedno i jednostavan dokaz kako škole nisu tu niti radi znanja, znanosti ili djece. Tijekom online nastave, učenici su bili jednostavno prisiljeni koristiti Microsoft proizvode u svakodnevnom poslu. Djeca mi imaju vlastiti laptop na kojem nema windowsa, već samo linux, i bilo je dosta izazovno natjerati da npr. Microsoft Teams radi bez nekih poteškoća. Prezentacije moraju izrađivati upravo u Microsoft Powerpointu, zadaće se moraju pisati u Microsoft Wordu... Starija je kći radila cijelog ljeta da si kupi taj laptop. Nije nam to škola dala. Imala je dovoljno novca za dobar hardver i besplatni linux, ili lošiji hardver sa uključenim windowsima. Odabrala je prvu opciju, i sada škole (tj. ministarstvo tj. globalni kapital) postavljaju uvjete koje može zadovoljiti jedino dijete koje koristi windows-e.
 Str: 1 2 [3] 4 5 ... 10