Zapamti

"Čak i perje može potopiti brod."

Autor Tema: Sadnja cesnjaka  (Posjeta: 1367 vremena)

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 514
Sadnja cesnjaka
« u: 20 Prosinac, 2021, 10:15:57 »

Sadnja cesnjaka i priprema gredice za sadnju

Eto da zaokruzim ciklus cesnjaka, ovom prilikom priprema gredice i sadnja cesnjaka kako ja to radim. Cesnjak uzgajam od kad sam nabavio sjeme koje uspjeva 'kod mene', i ne mislim ga zatomiti. Prije toga sam isprobavao svakakva druga sjemenja koja su uvijek kupljena izgledala prekrasno, no prilikom berbe doslovno jad i bijeda. Jednom prilikom tako sam nabavio sjeme koje je dalo zadovoljavajuce rezultate, cesnjeve velicine oraha, sto je meni ok ukoliko nemam brige s njim nakon sadnje. Dva do maximalno tri pljevljenja od korova i rezanje cvijetnih pupova pred berbu je sve sto radim. Nikakvo zalijevanje, gnojidba, okopavanja i slicno, samo ga pustim da raste. Takve sorte volim :)

Kada sam se uvjerio da je to sjeme ok, napravio sam neke dodatne testove.
Jedna od znacajnih stvari se pokazala da ga u svojem podneblju trebam posaditi iza 15.11. a prije 1.12. Cesnjak tako posadjen iznikne tek u prvom mjesecu, ovisno o temperaturi, i bolje se razvija nego onaj kojeg je hladnoca sputala i  usput sokirala.
Meni isto odgovara takva kasna sadnja, i imam manje problema s korovom, dok znalci s prijekorom gledaju i pogledom kazuju: "pa to si vec trebao odavno uciniti".

Ukoliko je posadjen u 10 mjesecu, on brzo iznikne jer je zemlja jos topla i kao takva mlada biljcica udje u zimu, stagnira, i u proljece se ponovno povrati rastu. Medjutim, kasnije posadjen cesnjak od trenutka kada iznikne samo raste i raste, vrlo naglo, premasivsi odmah u startu ovog drugog koji je bio osamucen i zbunjen hladnocom, te na kraju ima nesto vece lukovice, jer makar sto nije dugo izvirio van iz zemlje, on se odmah ukorijenio i pribavlja extra zalihu hrane ispod radara.

Zemlju ne prevrcem nego samo prozracujem s vilama i u gornji sloj nadodam oko jednu kantu komposta po m2 i nesto pepela prije sadnje.
Vile su ojacane posto su kupovne puknule, bas pri ovom nacinu rada lijevo desno napred natrag... ako imate takve vile i mislite ih upotrebljavati na ovaj nacin savjetujem da prije nego li puknu da ih odmah ojacate zavarivanjem komadica kakve sipke.

Pri sadnji, naravno vrh lucice ide obavezno prema gore, na dubinu oko 4 cm ispod povrsine zemlje, medjusobno udaljenih svakih cca 15 cm.
Kada zatrpavam, samo gurnem jednu stranu da se urusi u rupu, bez ikakvog daljnjeg sabijanja - kada dodje vrijeme, kise ce te rupe popuniti okolnom zemljom i sve  poravnati, tako da ne brinem o tome.

Obradjena zemlja posto je meka i rahla (a vjerojatno i cudnovato mirise zivotinjama), jako privlaci macke iz susjedstva da tu kopaju, i nakon sadnje a prije nicanja cesnjaka mogu napraviti veliku stetu, jer neke biljcice otkopaju druge zatrpaju. I to radi vise njih, svaki dan i vise puta. Da tome stanem na kraj sadim unutar svake druge ocice na razapetoj mrezi, i kada cesnjak poraste i stabiljka mu ocvrsne, mrezu se lako skine, i macke tada ne idu medju njega.

Eto i video ukratko kako to kod mene izgleda
u 9 minuta. Bilo bi mi drago da ovaj video postavite na svoj YT kanal ukoliko ga smatrate korisnim.

http://www.fileconvoy.com/dfl.php?id=ge3f33df2251c78a310003993509b5389cc1a5b3632

The file set was uploaded on 2021-12-20 @ 09:02:48 GMT. It is set to expire on 2022-01-03 @ 09:02:48 GMT.

cesnjak.mp4
94.38 MB
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
  • -Given: 1498
  • -Receive: 1031
Odg: Sadnja cesnjaka
« Odgovori #1 u: 20 Prosinac, 2021, 12:40:14 »
Hvala Harp, video sam objavio ovdje:

Problem je rješenje

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 514
Odg: Sadnja cesnjaka
« Odgovori #2 u: 10 Ožujak, 2022, 17:41:59 »
Cesnjak je poceo nicati polovicom drugog mjeseca, bas kako sam ocekivao. Kada se zemlja malo prosusila, niknuo je i prvi korov kojeg sam danas pocupao. Za jedno tjedan - dva ili tri pocupati cu jos i ostatke tek proklijalog korova koje sada nisam primjetio i to bi bilo to, muslim da nece trebati dalje pljeviti do iskapanja u sedmom mjesecu.
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett