Nije dovoljno biti ekolog. Moramo biti anti-rasistički ekolozi.
Zašto je intersekcionalna ekologija krucijalna u nastojanju da se spasi planeta.
“U rasističkom društvu, nije dovoljno ne biti rasista, moramo biti anti-rasisti.”, kaže Angela Davis.
“Ne možete biti anti-rasista a da ne budete ekolog. Ne možete biti ekolog a da ne budete anti-rasista.”, kaže Nicole Anasis.
Bez obzira na to da li se klimatske promene dešavaju ili ne, uklanjanje rasističkih i opresivnih društvenih struktura je nešto do čega nama svima treba biti stalo, nešto što svi treba da prioritizujemo. Belim privilegovanim ljudima kao što sam ja, ne treba posebno objašnjavati da je rešavanje rasnih nejednakosti jedini pravi način da se započne sa ispravljanjem naše planete, jer bi to onda podrazumevalo da nam je jedino stalo do uklanjanja rasizma ako to utiče na nas lično.
Svi mi bi trebali biti zabrinuti radi rasne nejednakosti jer je nepravedna i opresivna. To su razlozi zbog kojih moramo da radimo na poništavanju sistema koji stavljaju crnce, starosedeoce i obojene ljude (BIPOC) u nepovoljan položaj. Moramo edukovati, donirati, podržavati, štititi, poštovati i biti aktivni.
Ayanna Elizabeth Johnson nedavno je objavila članak na temu “rasizam podriva naše napore da spasimo planetu”, u kojem je istakla da iako je “nesrazmerno verovatnije da crni Amerikanci budu zabrinuti i pod uticajem klimatske krize, nego belci”, činjenica da se oni i dalje bore za osnovna ljudska prava ostavlja malo vremena za fokusiranost na ekološki aktivizam.
Strukturalni rasizam, masovna progonstva i državno nasilje znače da je kampanja za socijalnu pravdu na vrhu liste prioriteta kod mnogih crnih Amerikanaca, koji bi inače mogli da usmere svoju energiju u klimatsku borbu:
“Razmotrite otkrića koja nisu postignuta, knjige koje nisu napisane, ekosisteme koji nisu zaštićeni, umetnost koja nije stvorena, vrtove koji nisu zbrinuti”, kaže Ayana.
Ali nije samo manjak vremena za organizovanje kampanja razlog zašto su ekološki problemi teži obojenim ljudima, efekti klimatskih problema su nesrazmerno koncentrisaniji na mestima u kojima žive obojeni ljudi. Ovo nije slučajnost.
Nicole Anasis, koja studira Ekološku Geologiju i Ekološke Studije na Univerzitetu u Torontu, nedavno je održala predavanje u stilu TED-a, u kojem je objasnila kako je najverovatnije da se marginalizovane zajednice presele u nepoželjnije lokacije zbog manje vrednosti imovine. Nepoželjnje lokacije mogu biti u blizini nuklearnih elektrana, deponija, ili na mestima koja nisu namerno stvorena za stanovanje.
Na tim mestima stanovnici proživljavaju lošiji kvalitet života-nedostatak pristupa javnom prevozu znači da ljudi moraju da se voze od i do mesta gde žive, ne mogu lako da pešače ili voze bicikl u okolini, i u mnogim slučajevima ne postoji lokalna prodavnica što znači da je vožnja neophodna. Zbog toga, zdravlje je ugroženo jer je život sedentaran, a i opasnost od lošeg kvaliteta vazduha je uobičajena za ovakva mesta.
Uz sve to, cevovodi izgrađeni u domorodačkim rezervatima štete tim zajednicama, smanjujući kvalitet života i ugrožavajući domove. Napori u očuvanju od strane programa Ujedinjenih nacija zvanog REDD (smanjenje emisija od krčenja šuma i degradacije) „u svojoj osnovi plaća zemljama u razvoju da pošumljuju svoje šume“, što može imati pozitivne ekolokške uticaje, ali je izuzetno nepravedno prema zajednicama koje to opterećuje, uprkos tome što su prvobitna antiteza problema.
„Da se svi životi smatraju jednakim, ne bismo imali prebacivanje rešenja klimatskih promena na zemlje u razvoju i ne bismo njih smatrali odgovornim za popravljanje klimatskih promena.“ Nicole Anasis
„Da se svi životi smatraju jednakim, ne bismo bili tako nonšalantni u pogledu klimatskih promena.“ Nicole Anasis
U svom članku „Intersekcionalna ekologija: Zašto je ekološka pravda esencijalna za održivu budućnost“, Leah Thomas ističe da „ kada težimo da postanemo bolji ekolozi, važno je razmotriti koje zajednice su verovatnije da najbrže budu izložene posledicama klimatskih promena.“
“Globalno siromašnije nacije, koje nemaju potrebnu infrastrukturu da se zaštite od prirodnih katastrofa, često su najteže pogođene od katastrofalnih efekata klimatskih promena.”, kaže Ethical Unicorn u “Intersekcijalnost je važna za ekološki aktivizam”. Mnoge države bliže ekvatoru su takođe i zemlje u razvoju, tako da kada se globalna temperatura poveća, te države bivaju neizbežno više pogođene.
Prirodne katastrofe pogađaju siromašnije zemlje više nego druge, i često one nemaju ni novca ni sredstava da ublaže te uticaje. Menjanje vremenskih obrazaca utiče na padanje kiše, što ugrožava zalihe vode u mestima kao što je na primer Afrika.
Kako pomoći
Pored doniranja, edukovanja sebe i drugih, i pričanja na temu rasizma, Nicole nudi još jedan način na koji možemo da se borimo sa teškim posledicama klimatskih promena na marginalizovane zajednice.
Ako je moguće, živeći održiviji način života umanjuje štetu klimatskih promena i dobrovoljno negira doprinos štetnim sistemima.
Naravno, važno je shvatiti da održivi način života može biti privilegija za neke- organska, lokalna hrana je često skuplja, kao i održivi brendovi garderobe, život u prirodi i mogućnost prehrane iz bašte ili farme.
Međutim, važno je zapamtiti da naš lični izbor pravi razliku.
„Morate da se ponašate kao da je moguće radikalno preobraziti svet. I morate stalno to da radite.“ Angela Davis
Izvori
Ostali važni načini za pomoć su:
- Edukujte se
Uložite vreme u obrazovanje sebe i drugih o anti-rasizmu, vodite neprijatne razgovore sa prijateljima i porodicom u kojima se raspravlja o nejednakosti. Nastavite pričati o problemima i rešenjima.
Nekoliko preporuka za početak:
– Women, Race & Class – Angela Y. Davis;
– The Master’s Tools Will Never Dismantle the Master’s House – Audre Lorde;
– Feminism is for Everybody – Bell Hooks;
– Natives: Race and Class in The Ruins of Empire – Akala;
– Bad Feminist – Roxane Gay.
- Donirajte
Finansijski podržavajte potlačene grupe i organizacije koje pružaju pomoć:
Seedmob
Ethosfoundation.org.au
Alternatives for Community & Environment
Center for Diversity & the Environment
Center for Health, Environment & Justice
Center on Race, Poverty & the Environment
Communities for a Better Environment
Dream Corps Green for All
Environmental Justice Foundation
Women’s Environmental Network
Možete i da Donate With No Money.
- Budite dosledni
Nemojte podržavati ovaj povod samo zato što trenduje na tviteru, na vestima, ili gde god. Anti-rasizam je proces u toku.
“Revolucija nije jednokratni događaj.” Audre Lorde
Preveo: Marko Burić