Pasivni dizajn u projektiranju

0
(0)

4 komentara na forumu Autor: Harp zadnji komentar: 06/09/2017 19:36 od TB

Neka razmisljanja o utjecaju pasivnog dizajna na strujanje fluida

Vec duze vrijeme razmisljam o tome, jer sam bio impresioniran jednim eksperimentom (slika 2a i 2b).

Posto je opce poznato da se fluidi generalno ponasaju isto, bilo da se radi o tekucinama ili plinovima, jasno je da se takvo opazanje moze i prakticno primjeniti radi postizanja boljeg zeljenog efekta, bez utroska aktivne komponente – samo odabirom dizajna.

Tako sam u jednoj posudi s tekucinom, koja je imala na dnu mrvice krutine, koju je trebalo konstantno mjesati uz pomoc zraka, dobio odlican efekt samo posto sam stavio (omedjio) cijev na izlaz rasprsivaca. Cijeli sustav je momentalno profunkcionirao kao jaka pumpa, koja je (usisavala) donji sloj i mjesala s gornjim. Bez te cijevi, gotovo da i nista s dna nije zahvaceno, tu i tamo pokoja cestica.

S tim znanjem sam pristupio i prema jednom elektricnom uredjaju koji se grijao i trebalo mu je spustiti temperaturu za zeljeni rad. To sam postigao jednostavno tako da sam preko njegovog hladnjaka stavio kartonski tuljac, te se stvorio efekt dimnjaka – pumpe, s usmjerenim strujanjem zraka. Rezultat je kako sam i ocekicvao hladnija komponenta nego bez tuljca. Netko bi rekao da nema teorije, da ce se vise grijati jer sam ga “obukao”.

Tu eksperimenti staju, ali masta nastavlja.

Zima po malo dolazi, i ono sto me uvijek smeta u manjim prostorijama je previsoka temperatura, “da se vatra ne ugasi”. Nerijetko bude i 30°C, – na podu hladno za noge, na stropu koji stupanj vise od pakla. Jos jedna komponenta koja na pocetku dobro dodje (skoriji osjecaj topline), a kasnije smeta je infracrveno zracenje peci.
Ideja je ta, da se okolo peci postavi svojevrsni tuljac kao dimnjak (iskoristiti i zid naravno), koji ima ulaz nisko dolje, a izlaz na vrhu. Time bi se grijao najhladniji zrak s poda, jer do drugog – pec kao pumpa – ne moze ni doci, i mjesao s gornjim zrakom, sto bi po mojoj procjeni trebalo rezultirati ugodnojom temperaturom s manjim razlikama. Ujedno bi se zastitilo i od IR zracenja peci. To je slika C.

Slika D predstavlja cijelu kucu i utjecaj na juzne sobe od vanjskog zracenja.
Ukoliko je ljeto, onda slika D2 predstavlja ovo: unutar sobe na juznom zidu se nalazi kartonska  (ili drvena, mozda cak metalna?) ploca s zavinutim rubovima, tako da tvori svojevrsni dimnjak (pumpu) unutar sobe. To bi trebalo, uslijed razlika u temperaturi, ponajvise razlika zagrijalog juznog zida naspram unutrasnje temperature sobe, rezultirati cirkulacijom i ugodnijim ambijentom. Na vanjskoj strani zida se nalazi isto ploca s zavinutim rubovima (limena), dakle drugi dimnjak-pumpa, koja je pak pofarbana u crno radi forsiranja vanjske cirkulacije. Kada se ona ugrije na cca 85°C, forsirano je cirkuliranje vanjskog zraka od recimo 35°C, ujedno stiteci kucu od direktnog zracenja i upijanja direktne topline. Dakle, u tom slucaju bi se zid grijao maksimalno na temperaturu zraka iz okoline, sto je ljeti prihvatljivo.
Po zimi se vanjska “crna ploca” skine, i dobije se zagrijavanje zida zracenjem uz unutarnju cirkulaciju. Ovo bi trebalo eksperimentalno provjeriti, mislim da bi i to radilo :)

4 komentara na forumu Autor: Harp zadnji komentar: 06/09/2017 19:36 od TB

Je li ovo bilo korisno?

Dajte ocjenu 1-5 (trebate biti prijavljeni)!

Prosječna ocjena 0 / 5. Broj glasova: 0

Za sad nema ocjena! Budite prvi koji će dati ocjenu.

Sa foruma

Sa foruma

Ovaj tekst je izvorno objavljen na forumu, te je automatski kopiran na portal. Ako imate komentar, posjetite forum. Ako mislite da portal zaslužuje kvalitetniji sadržaj, vjerojatno ste u pravu. Dobro bi nam došla vaša pomoć u tome. Ako možete nekako pomoći u radu portala, aktivno se uključiti u objavljivanje sadržaja ili na neki drugi način, slobodno se registrirajte kao autor ili kontaktirajte administratora portala.

Ne propustite: