Podrži Klijanje zajedničkog
Poziv za nas koji podržavamo razvoj i širenje permakulture, u Hrvatskoj i šire. Uložimo po djelić svojeg novčanog viška prakticirajući etiku permakulture (briga za planet, briga za ljude, pravedna raspodjela viškova) u skladu s principom “jedan element, više funkcija”.
Ova kampanja solidarnog financiranja uspješno je završena.
Ishod je objavljen ovdje: https://bit.ly/Klijanje_IZVJESTAJ
Inicijativa Klijanje zajedničkog na Fruškoj gori uči i širi permakulturne prakse. Potrebni su im kvalitetni alati za provođenje praktičnih programa i održavanja regenerativnog vrta. Cilj nam je za ovu inicijativu prikupiti 320 eura za nabavku 2 kom. širokih vila, s ručkama. Upute za uplatu su na dnu ove stranice.
Ostali elementi ove male akcije solidarnog financiranja: da se čuje za Klijanje zajedničkog i Šumski univerzitet na Fruškoj gori, pa da i tako damo doprinos promociji inicijative; da se čuje i za Green Tools Tech Brune Motika, pa da tako damo doprinos promociji alata koji se koriste u regenerativnoj poljoprivredi.
O inicijativi Klijanje zajedničkog (njihovim riječima):
Tu je nas 20-oro odraslih i sedmoro dece (od 2 do 5 godina), 6 porodica, i 7-oro pojedinaca. Neki od nas su vrlo lokalni, komšiluk i okolna brda Fruške gore, neki stižu iz Novog Sada i Beočina, a par entuzijasta i iz Beograda. Raznolika smo grupa starosno, od 2 do 65 godina, ali i po obrazovanju – ima nas filozofa, biologa, ekologa, lingvistkinja, ekonomista, kulturologa, psihologa, umetnica i aktivista. Imamo otvorena vrata za goste/prijatelje koji nam dolaze manje više svakog vikenda da pomognu po “one off” principu – uključujući i iz Hrvatske, Rusije, Holandije. Neki od nas se znamo od ranije, mnogi od nas smo se po prvi put upoznali kroz baštu. Viđamo se svakog vikenda na po 4 sata rada i deljenja. Dušan Petrović, koji već dugo na Fruškoj gori vodi permakulturno imanje, uvodi nas u permakulturu.
Ekonomski procesi su nam zasnovani na ideji zajedničkih dobara i zajedničkog, kao i ekonomije darivanja (gift economy) i ideja brižnosti i međusobne pomoći i podrške. Na mesečnom nivou dajemo simboličnu članarinu u zajedničku kasu, i od tih para kupujemo semena, sistem navodnjavanja i druge potrebštine, uključujući i vodu koje verovatno neće biti u dovoljnoj količini iz bunara i od kiše preko ovog sušnog leta. Zavisimo i od poklona mnogih – prijatelja koji čuvaju semena, slame, stajnjak… Mi za uzvrat gledamo da delimo dalje, kroz rasad, semena koja ćemo ovde uzgojiti, sve što ćemo podeliti sa drugim bićima dok rađa, i nakon toga, kao mesto stanovanja – pčelama, ježevima, pticama, koje stalno dolaze do bašte.
Sama bašta niče na mestu koje je nekada bilo međa dva placa, dva brata koja nisu govorila i koja su tu dizala mali zemljani bedem. To smo izravnali zimus, i sada je upravo na toj bivšoj granici nikla kolektivna bašta, mesto koje spaja ljude međusobno i ljude sa zemljom. Nama lično to jeste neki važan alhemijski čin, ili isceljujući čin. Tim baštenskim praksama nastojimo ne samo da se vežbamo u permakulturnim principima baštovanstva i autonomnije ishrane, već i da regenerišemo izrazito glinovito tlo, i unesemo više života, mikroorganizama i vazduha u njega. Baš zato nam trebaju ti alati, da to mesto prodiše i u bukvalnom smislu.
O Šumskom univerzitetu (njihovim riječima):
Iznikao iz zemlje Fruške gore, nastanjen mnoštvom bića i načina bivanja koji uspevaju da se po-drže i druže, Šumski univerzitet je tu da nam šapne da je život mnogo vrcaviji, isprepletaniji i magičniji nego što su nas učili. Šumski nas odučava od naučenih, dominantnih načina, i poziva da otvorenih srca tragamo, maštamo i isprobavamo drugačija razumevanja, osećanja i življenja. Šumski nastaje svojim tokom, migolji se očekivanjima, i voli subverzivno-negujuća učenja.
Pozivamo vas da inicijativi doprinesete donacijom.
Preporučena donacija je 15-20 EUR, ali naravno odredite sami s koliko možete i želite doprinijeti. Svaki iznos je dobrodošao!
Uplaćene donacije iznad ukupnog iznosa od 320 eura bit će utrošene isključivo za potrebe inicijative Klijanje zajedničkog. Izvještaj o prikupljenom novcu objavit ćemo u ponedjeljak, 10.6.2024. na web stranici Perforum.info te podijeliti u grupi na Facebooku Permakultura bez granica i putem mailing liste “Permakultura u Hrvatskoj”.
Podaci za uplatu na račun:
- Primatelj: Hrvatska permakultura
- Adresa primatelja: Preradovićeva 18, Zagreb
- Iznos u eurima: (po želji)
- Svrha uplate: Donacija za Klijanje zajedničkog
- IBAN: HR54 2402 0061 1007 0461 6
- Model: HR99
Za uplatu karticom ili SEPA izravnim terećenjem kliknuti ispod na gumb “Doniraj”:
Ova kampanja solidarnog financiranja bila je uspješna. Do 14.6.2024. ukupno je prikupljeno 567,50 eura, izvještaj je dostupan ovdje: https://bit.ly/Klijanje_IZVJESTAJ (bez imena donatora jer nismo tražli suglasnost za objavljivanje njihovih osobnih podataka).
Tko želi i dalje može priložiti, jer sve prikupljene pare idu za Klijanje zajedničkog [najmanja donacija je 5 eura, preporučena od 15 do 20 eura, maksimuma nema].
Objava ishoda solidarnog financiranja na Facebooku: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0GnMEuBJ597piDozfcwGB6NCTmqYPufMRBAaNzi71P2SJ865Rrw1VUzaX3YYdGbYQl&id=61557232016508