Pozdrav! Ovo je sadržaj za članove kluba Perforum. Pridružite se klubu, odaberite razinu Promatram ili Sudjelujem kako bi izradili vlastiti profil i prikazali profile drugih članova.
Razvoj održivih zajednica
Pozdrav! Ovo je sadržaj za članove kluba Perforum. Pridružite se klubu, odaberite razinu Promatram ili Sudjelujem kako bi izradili vlastiti profil i prikazali profile drugih članova.
Masanobu Fukuoka (2.2.1913. – 16.8.2008.) je neosporno jedan od najvažnijih pionira i filozofa permakulture. Njegova revolucionarna ideja o uzgoju riže bez oranja, gnojiva i pesticida postavila je temelje za mnoge permakulturne principe.
Minimalna intervencija: Fukuoka je naglašavao važnost rada s prirodom, a ne protiv nje. Njegova metoda uzgoja riže bez oranja pokazala je da priroda sama može stvoriti optimalne uvjete za rast biljaka.
Raznolikost: Fukuoka je istaknuo važnost bioraznolikosti u ekosustavu. Smatrao je da što je veći broj vrsta, to je ekosustav stabilniji i otporniji na štetnike i bolesti.
Fukookine ideje bile su inspiracija za razvoj permakulture kao discipline koja se bavi dizajniranjem održivih ljudskih naselja i ekosustava. Njegova filozofija i prakse i dalje su relevantne i danas, a njegova knjiga “Revolucija jedne slamke” smatra se klasikom permakulturne literature.
Toby Hemenway (23.04.1952. – 20.12.2016.): Američki autor i edukator, poznat po knjigama Gaia’s Garden: A Guide to Home-Scale Permaculture i The Permaculture City: Regenerative Design for Urban, Suburban, and Town Resilience.
Kao diplomirani biolog, Hemenway je godinama radio kao istraživač u genetici i imunologiji na sveučilištu Harward, University of Washington te u privatnoj biotehnološkoj kompaniji. Nakon što se razočarao smjerom u kojem se biotehnologija razvija, Hemenway je otkrio permakulturu.
Ostatak radnog i životnog vijeka Toby je proveo proučavajući te podučavajući permakulturu, dizajnerski pristup usmjeren stvaranju održivih krajolika. Održao je preko 60 72-satnih tečaja permakulturnog dizajniranja. Njegovi pisani radovi objavljeni su u brojnim časopisima posvećenima održivosti i ekologiji. Radio je kao urednik časopisa Permaculture Activist 1999.-2004.