Zapamti

"Ako jedna riječ ne pogodi cilj, tisuću riječi gubi smisao."

Autor Tema: žan pan (jean pain) metoda grijanja vode uz pomoć biljne mase  (Posjeta: 15848 )

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 563
francuski izumitelj žan pan (jean pain) još krajem 70-ih razvio je metodu zagrijavanja vode pomoću biljne mase, odn. malo veće kompostne hrpe u čijoj se unutrašnjosti nalaze cijevi i rezervoar za vodu. ideja se zasniva na činjenici da kompostirana biljna masa prilikom truljenja razvija temp. i do 70° c, i ako se pravilno sprovede može biti sasvim dovoljan izvor tople vode za jedno domaćinstvo...

Jean Pain - English - Part 1

Jean Pain - English - Part 2

dodatni izvori:

http://www.jean-pain.com/en/index2.php

http://www.permacultureactivist.net/PeterBane/Jean_Pain.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Pain

pdf sa opisom žan pan metode:

« Zadnja izmjena: 29 Lipanj, 2012, 15:04:17 kad budu gorjeli gradovi »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1319
  • -Primio: 742
Odg: žan pan (jean pain) metoda grijanja vode uz pomoć biljne mase
« Odgovori #1 : 29 Lipanj, 2012, 13:12:01 »
Ovo mi je genijalno, gledao sam prije nekoliko mjeseci i baš mi se svidilo. Do granja relativno lako dolazim, jedino nemam neku sjeckalicu a volio bih je imati. Zvizneš cijev u kompost i griješ kuću. Kako sam lud, možda i to probam.
Problem je rješenje

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 563
« Odgovori #2 : 29 Lipanj, 2012, 13:18:21 »
sjeckalica ti treba samo da usitniš veće komade drveta, ako imaš dovoljno lišća, trave i sl. uopšte ti i ne treba...
i ne moraju bit ove ogromne hrpe koje on pravi, može i u manjem obimu, čak i bez rezervoara u sredini...
ne mogu uploudovat ovaj pdf na forum, ne znam zašto. hoćeš ti da pokušaš?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 266
  • -Primio: 323
« Odgovori #4 : 14 Siječanj, 2014, 12:30:32 »
Ovo mi je genijalno, gledao sam prije nekoliko mjeseci i baš mi se svidilo. Do granja relativno lako dolazim, jedino nemam neku sjeckalicu a volio bih je imati. Zvizneš cijev u kompost i griješ kuću. Kako sam lud, možda i to probam.

Možeš sada u podrumu :-)

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #5 : 14 Siječanj, 2014, 13:11:21 »
Da, sad mogu  :001_cool:
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #6 : 14 Siječanj, 2014, 15:45:36 »
Da, sad mogu  :001_cool:

Moglo bi ti biti pretoplo :-)) pogotovo ljeti...
... napraviti "stog" na prostoru ispod objekta (ili na mjestu mogućeg staklenika?)
pa provući cijevi za grijanje (PV za 12v pumpu), ali da ne bude iznad cijevi za hlađenje ?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #7 : 15 Siječanj, 2014, 08:38:23 »
Razmišljam o samogradnji cijelog sustava za grijanje vode, pa bi mi se Jean Pain odlično uklopio u to. Također, podrum mi je malo previsoko, moram nekako izravnati teren oko objekta i već su bile ideje da gradim septičku ili spremnik za kišnicu do podruma. Sad imam i treću varijantu, terasa na stupovima ispod koje kompostiram bio masu. Zimi bi mi toplina možda mogla otopiti led pred ulaznim vratima?
« Zadnja izmjena: 15 Siječanj, 2014, 09:44:27 Nikola »
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #8 : 15 Siječanj, 2014, 09:16:06 »
Razmišljam o samogradnji cijelog sustava za grijanje vode, pa bi mi se Jean Pain odlično uklopio u to. Također, podrum mi je malo previsoko, moram nekako izravnati teren oko objekta i već su bile ideje da gradim septičku ili spremnik za kišnicu do podruma. Sam imam i treću varijantu, terasa na stupovima ispod koje kompostiram bio masu. Zimi bi mi toplina možda mogla otopiti led pred ulaznim vratima?

"Viška" grana imaš, treba ti gnojivo za vrt i toplina za grijanje kuće i tuš , Jean Pain  :thumbup1:... 
http://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Pain
http://www.jean-pain.com/en/index2.php

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 203
  • -Primio: 108
« Odgovori #9 : 16 Siječanj, 2014, 23:35:00 »
Kao dežurni pesimista mislim da bi svi mi kad bismo pokušali tako nešto napraviti 'u svom dvorištu' imali priličnih problema sa raznim inspekcijama koje bi nam poslali susjedi. A pogotovo mi se čini da nitko ne bi mogao nesmetano sakupiti dovoljno materijala u šumi jer hrvatske šume imaju monopol na čišćenje šume od viškova niskog raslinja. Zato su nam požari toliko česti u šumama.

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #10 : 17 Siječanj, 2014, 20:08:09 »
Nikola ima svoju šumu,
a za HŠ nisam siguran da uopče u barem metar znaju gdje sve imaju imamo šumu  (GIS)
« Zadnja izmjena: 17 Siječanj, 2014, 20:11:59 m2 »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #11 : 19 Siječanj, 2014, 12:51:25 »
Istina je da se iz državne šume ne smije iznositi ni lišće, a moguće je da je isto sa privatnim šumama. Ja na svoju sreću nemam šumu, nego imam nešto što država zove pašnjak. Tu očito nitko nije pasao već 20-ak godina pa je sve podivljalo i pretvara se u pravu šumu. Ako ostavim tako, to će netko jednog dana proglasiti šumom i morati ću gospodariti tim komadićem onako kako država zapovjeda. Ako sječem sve što tu nađem, ja zapravo ne sječem šumu nego čistim pašnjak, dakle to je ono što se od mene kao vlasnika te zemlje i zahtjeva. Susjedi to granje naravno spaljuju. I moje su htjeli spaliti, pa sam ih spriječio. Meni je to odlično gorivo za raketnu peć, a ono sitnije bi trebalo biti odlično za kompostiranje, ako se usitni.

Sad to usitnjavanje je jedini problemčić koji mi trenutno pada na pamet. Za usitiniti nekoliko kubika granja, treba mi profesionalnija sjeckalica koju nemam. Tako nešto sigurno košta dosta. Razmišljam da granje prvo skupljam na jedan kup, da se dobro prosuši. Kad je suho, onda kako skačem po njemu, ono se mrvi. Samo moram dobro odvojiti krupnije grane koje idu u peć, od sitnijih koje kompostiram.
Problem je rješenje

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 203
  • -Primio: 108
« Odgovori #12 : 19 Siječanj, 2014, 12:58:18 »
Nisam siguran da je granje koje samo lomiš dovoljno sitno za razgradnju bakterijama koje su najvažniji dio 'priče'.
Kad se prosuši izgubilo je velik dio vlage, one koja je potrebna da se pokrene razvoj bakterija ;)

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 67
  • -Primio: 190
« Odgovori #13 : 20 Siječanj, 2014, 06:05:04 »
Bakterije tu ništa ne rade nego gljive. Dosta zavisi od vrste drveta ali generalno treba bar pet šest godina da se počnu vaditi prve količine komposta ako su samo grane u pitanju i ne zalivaju se. Zalivanje u periodima kada temperatura odgovara razvoju gljiva, inokulacija micelijumom, zaklonjeno mesto i pokrivanje dosta pomažu. Zelene grane nekih vrsta znaju ostati zelene i posle nekoliko godina u kompostu pa ih zato treba prethodno osušiti. Dobija se vrhunski kompost kome ipak posle prosejavanja treba još neko vreme da odleži. Pomešti sa bakterijskim kompostom ako ide u baštu.
Treba biti oprezan kada su neki insekti u pitanju, meni su potkornjaci dosta napali voće. Da li je uzrok više gomila granja oko voćnjaka, obližnja šuma ili nešto treće, ne znam ali svakako ne treba to držati u voćnjaku.

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #14 : 20 Siječanj, 2014, 13:10:36 »
Istina je da se iz državne šume ne smije iznositi ni lišće, a moguće je da je isto sa privatnim šumama. Ja na svoju sreću nemam šumu, nego imam nešto što država zove pašnjak. Tu očito nitko nije pasao već 20-ak godina pa je sve podivljalo i pretvara se u pravu šumu. Ako ostavim tako, to će netko jednog dana proglasiti šumom i morati ću gospodariti tim komadićem onako kako država zapovjeda. Ako sječem sve što tu nađem, ja zapravo ne sječem šumu nego čistim pašnjak, dakle to je ono što se od mene kao vlasnika te zemlje i zahtjeva. Susjedi to granje naravno spaljuju. I moje su htjeli spaliti, pa sam ih spriječio. Meni je to odlično gorivo za raketnu peć, a ono sitnije bi trebalo biti odlično za kompostiranje, ako se usitni.

Sad to usitnjavanje je jedini problemčić koji mi trenutno pada na pamet. Za usitiniti nekoliko kubika granja, treba mi profesionalnija sjeckalica koju nemam. Tako nešto sigurno košta dosta. Razmišljam da granje prvo skupljam na jedan kup, da se dobro prosuši. Kad je suho, onda kako skačem po njemu, ono se mrvi. Samo moram dobro odvojiti krupnije grane koje idu u peć, od sitnijih koje kompostiram.

Gredice koje radi Holzer samo ukopane ako nema dovoljno vlage?