Zapamti

"Brzo otvaraj oči, a sporo usta."

Autor Tema: Najbolji materijali za gradnju kuće  (Posjeta: 14207 )

The child of God

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 13
  • -Primio: 0
    • The servant of God / Sluga Božiji
Najbolji materijali za gradnju kuće
« : 16 Rujan, 2016, 09:00:36 »
Pozdrav svima na forumu.
Planiram u budućnosti napraviti potpuno samoodrživo permakulturno imanje. Sada se teoretski pripremam. Početnik sam u ovim vodama.
Zanima me koji su materijali najbolji za gradnju kuće. Pod najbolji podrazumjevam zapravo energetski najefikasniji. Koji materijali su najbolji izolatori?
Jedni govore da je najbolje napraviti kuću od kamena spoljašnjeg zida debljine 1m sa takođe kamenim krovom; drugi kažu da je najbolje od slame; u zadnje vrijeme prave se i zemljane kuće... Tako da sam totalno izgubljen po pitanju izbora materijala. U mom kraju su ljeta dosta topla, a zime dosta hladne. Ako uzmem u obzir i klimatske promjene za očekivati je svašta u budućnosti (ljeta sa temperaturama oko 40 stepeni i zime sa temp. oko -20).
Važna mi je i stabilnost kuće zbog sve češćih i jačih zemljotresa.
Smatram da je većina vas na forumu i praktično i teoretski potkovanija od mene, pa se nadam da ću ovdje pronaći odgovore na svoje nedoumice.
Unapred se zahvaljujem na odgovorima.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1373
  • -Primio: 826
Odg: Najbolji materijali za gradnju kuće
« Odgovori #1 : 16 Rujan, 2016, 09:22:51 »
Nažalost nemam vremena za iscrpan odgovor, mogu samo reći da je to kao da pitaš koje su djevojke najbolje.

Svaki materijal ima svoje karakteristike i cijenu. Svaki način gradnje ima prednosti i nedostatke, a svatko od nas ima neke mogućnosti i želje, različite od drugih. Npr. možeš se ukopati 3m pod zemlju i uživati vrlo stabilnu temperaturu, a možeš živjeti u kamp prikolici i ljeti putovati u planine a zimi na jug.

Moje osobno mišljenje je da obiteljska kuća, za stalno stanovanje, mora biti od masivnijih materijala radi lakšeg održavanja stabilne temperature. Kuće od lakih materijala, npr. drvo, slama, montažne kuće i sl. po meni nisu baš najbolje po tom pitanju, ali vjerojatno mnogo bolje podnose potrese.

Ja bih na tvom mjestu prvo godinu-dvije čitao sve što postoji o raznim načinima gradnje, pa onda donio odluku na temelju vlastitih želja i mogućnosti.
Problem je rješenje

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 72
  • -Primio: 196
« Odgovori #2 : 17 Rujan, 2016, 06:39:16 »
A pošto je gradnja kuće specifičan posao koji ljudima može da postane više noćna mora nego zadovoljstvo ja ti preporučujem da počneš od Kevina i njegove kolibe https://www.youtube.com/watch?v=QhhIc_uG4Zk i pogledaš sjajnu seriju 'Grand design'.

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 21
  • -Primio: 44
  • Sulude ideje iz divergentske škrinje ludila
« Odgovori #3 : 20 Rujan, 2016, 20:53:41 »
Planiram u budućnosti napraviti potpuno samoodrživo permakulturno imanje.

Uff... Počeo sam ti odgovorati, pa shvatio da će odgovor biti malo poduži. :-)
http://www.perforum.info/index.php?topic=1279.0
Od kolijevke, pa do groba, za ispiranje mozga je doba

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 675
  • -Primio: 361
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #4 : 20 Rujan, 2016, 23:58:24 »
...Planiram u budućnosti napraviti potpuno samoodrživo permakulturno imanje...
I budi uporan u tom planu i budućnosti, The child of God!

Hvale vrijedno je susresti se sa mladim osobama koje razmišljaju na takav način, a ne poput večine mladih, danas usredotočenih isključivom materijalizmu i potrošačkom mentalitetu.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 267
  • -Primio: 337
« Odgovori #5 : 21 Rujan, 2016, 10:01:12 »
"Najbolji" materijal za gradnju kuće je onaj koji imaš "pri ruci" (drvo, glina, kamen...)
ili raspolaganju (npr. stara opeka, kamen, crjep od neke ruševine i sl...)
naravno takav mat. ne mora biti i najpraktičniji...

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 363
  • -Primio: 150
« Odgovori #6 : 21 Rujan, 2016, 21:32:14 »
cigla crijep/su najoptimalniji, samo ne zvuči toliko permakulturalno kao slama i zeleni krov  :biggrin:

The child of God

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 13
  • -Primio: 0
    • The servant of God / Sluga Božiji
« Odgovori #7 : 23 Rujan, 2016, 21:06:04 »
divergent, u potpunosti se slažem s onim što si napisao na blogu. Nisam znao da je raketna peć tako loša. Stvarno treba provjeriti svaku informaciju.
Jedino, nisam mislio da pravim kuću od blata, već pitam koji je najbolji materijal.
Ja ne očekujem apokalipsu, samo teža vremena u kojima bi bilo dobro biti što više samoodrživ i što manje savisan od sistema. Znam da je nemoguće biti 100% samoodrživ.
Ja samo planiram imanje na kojem bi živio sa porodicom koje bi ujedno služilo i kao lajfstajl centar, dakle i zarađivao bi od njega i taj novac (i novac koji bi zaradio na druge načine) bi ulagao u artikle koje je potrebno kupiti.
Smatram takođe da je vrlo važno poznavati vještine buškrafta i preživljavanja.
Treba široko gledati, ne samo uhvatiti se permakulture i postati neohipi. Treba uzeti u obzir i permakulturu, i buškraft i preping i mnoge druge stvari i naravno zdrav razum i logiku. Ne ići u krajnost.
Ovo planiram iz dosta razloga: zdravstvenih benefita življenja na poljoprivrednom imanju u prirodnom okruženju, finansijske stabilnosti (veća ušteda) i sl.
Dostizanje "potpune" samoodrživosti je dugogodišnji proces koji zahtjeva puno rada i puno finansijskog ulaganja. Nije samo - kupiš solarne panele i to je to - kako misli većina onih koji krenu da se upuštaju u ovo.
https://www.youtube.com/watch?v=xzB77rVz3cI  - Ovo je otprilike nešto čemu težim.
Ovu temu sam upravo i postavio da ne bi sutra napravio kuću od blata pa da mi se sruši na glavu. :)

m2, ja sam okružen raznim materijalima, kraj u kojem živim je bogat i kamenom i drvetom i glinom, svačim, tako da mogu da biram, a ako već biram onda biram najbolje. Sad problem je što ne znam šta je najbolje. Jedni pričaju jedno, drugi drugo. Jedni kažu blato, pa se na kraju ispostavi da ti kuća od blata u roku od par sedmica sruši se na glavu...
Najvažnija mi je izolacija da bi mogao da trošim što manje ogrijeva.
TB, možeš li bolje obrazložiti? Na osnovu onog što sam do sada pročitao, slama mi djeluje kao bolji izolator.
« Zadnja izmjena: 23 Rujan, 2016, 21:11:12 The child of God »

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
« Odgovori #8 : 25 Rujan, 2016, 09:43:40 »
Divergent, ne deluješ kao naivac ali zašto si mislio da možeš grejati 300m2 sa jednom raketicom?!?!?

Kamen je sjajan materijal uz malo cementa je skoro večan, ali kome treba večna gradjevina....

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #9 : 25 Rujan, 2016, 11:57:11 »
TB, možeš li bolje obrazložiti? Na osnovu onog što sam do sada pročitao, slama mi djeluje kao bolji izolator.

slama nije nosivi konstrukcijski elemenat, a za izolaciju je super.

cigla je prirodna, obnovljiva, jeftina, prozračna, jednostavna za gradnju i ok izolator.

naravno ako imaš vrlo jeftin kamen i drvo, gradiš s time.

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #10 : 25 Rujan, 2016, 20:08:09 »
evo ideje za izolaciju prozora - folija sa zračnim mjehurićima :D

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #11 : 26 Rujan, 2016, 07:57:09 »
divergent, u potpunosti se slažem s onim što si napisao na blogu.

E, ovo što si sad napisao, u potpunosti se i ja slažem s tobom. Kao da si mi prepisao sve iz glave. :-)

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #12 : 26 Rujan, 2016, 08:08:44 »
Divergent, ne deluješ kao naivac ali zašto si mislio da možeš grejati 300m2 sa jednom raketicom?!?!?

300 BRP. Znači sve terase, vanjska stepeništa, garaža (tj. natkriveno parkiralište), radiona, drvarnica, ostava... Kad oduzmeš još i cijeli kat (koji mi je još uvijek roch-bau), ostane ti 80-ak kvardrata grijanog prostora u prizemlju, kako i piše u tekstu, samo si profulao taj dio.

Zašto sam mislio da mogu 80 m2 grijati s raketnom peći? Pa zato što tih 80 m2 grijem s omanjom peći od ljevanog željeza (doduše, na kakaovac temi sam spomenuo da ju moram dobro hajcati da bi zagrijala taj prostor). Ali ako ona uredno grije taj prostor, a raketna peć je 100 puta efikasnija, nekako mi se učinilo kao dobar potez. Ali samo mi se činilo...  :)

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
« Odgovori #13 : 26 Rujan, 2016, 08:43:13 »
Efikasnija u sagorevanju jeste ali koliko zaista daje kalorija je pitanje...

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #14 : 26 Rujan, 2016, 09:31:35 »
Efikasnija u sagorevanju jeste ali koliko zaista daje kalorija je pitanje...

Upravo tako. Stvarno je efikasna u sagorijevanju i zasigurno proizvodi više kalorija, uz jedan mali problem, a to je da taj višak kalorija odlazi u dimnjak, umjesto u prostoriju. Pogotovo još kad cijevi termoizoliraš "masom".