Zapamti

"Ako je netko umoran da ti dade osmijeh, daj ti njemu svoj."

Autor Tema: Raketa na centralno grijanje  (Posjeta: 27302 )

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1344
  • -Primio: 772
Odg: Raketa na centralno grijanje
« Odgovori #15 : 16 Listopad, 2013, 11:15:04 »
Tu i tamo gledam što "vani" rade, pa vidim da je jedan od načina za hvatanje topline iz rakete, tzv. zvono. Dim se naravno prvo diže u heat riseru kao u svakoj raketnoj peći, e sad ima dvije varijante, da se on nakon heat risera spusti do poda kao u većini mass heatera, ili da ostane "na visini". Ovisno o tome, zvono se formira na vrhu heat risera, ili na podu pored raketne peći.

Zvono je jedna, ajmo reći, prostorija, tj. spremnik vrućeg zraka, proizvoljnih dimenzija. Ulaz u zvono i izlaz iz njega su na dnu. To je važno, jer vrući dim koji izlazi iz rakete puni zvono vrućim zrakom. U zvonu se uvijek nalazi mješavina zraka različitih temperatura, a samo najhladniji, koji je na dnu, može izaći iz zvona i ući u dimnjak, ili otići negdje drugdje.

To je ukratko princip rada tog zvona. E sad, na vrhu zvona se mogu postaviti spirale s vodom, koliko god čovjek hoće, kako god ih želi namotati, svejedno. One hvataju toplinu koju dalje mogu prenositi gdje ona treba.

Ako se zvono napravi od masivnih materijala i izvana toplinski izolira, onda možete imati kotao koji grije vodu i kad vatra ne gori.

Najjednostavnija modifikacija tipične raketne peći, sa željeznom bačvom preko heat risera bi bila staviti još jednu bačvu iznad ove, tako da vrući zrak može slobodno ispuniti gornju. U gornju idu spirale za vodu.
Problem je rješenje

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 661
  • -Primio: 350
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #16 : 07 Ožujak, 2015, 22:56:24 »
...Najjednostavnija modifikacija tipične raketne peći, sa željeznom bačvom preko heat risera bi bila staviti još jednu bačvu iznad ove, tako da vrući zrak može slobodno ispuniti gornju. U gornju idu spirale za vodu.
Ovu odličnu nikolinu ideju, modificirao bi samo u jednom segmentu: umjesto zraka između donje  i gornje bačve predlažem staviti vodu.
Na taj način dobivamo direktni izmjenjivač topline, velike kontaktne površine (površina unutarnje bačve).
Povratni vod se spaja pri dnu vanjske bačve gdje je voda hladnija, a polazni vod se spaja na vrhu vnjske bačve gdje je voda najtoplija.
Također predlažem Djuri, da poveća poprečne presjeke, od feeda pa na dalje.
113 cm2, (heat riser je promjera 12 cm), premalo je za raketu za centralno grijanje, za 7 radijatora, 5 krugova podnog grijanja i bojler sanitarne tople vode.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 661
  • -Primio: 350
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #17 : 07 Ožujak, 2015, 23:32:18 »
...Da li si obratio pozornost na smjer strujanja u izmjenjivacu, trebalo bi biti protustrujno.
Jesam, pazio sam na smjer. Povrat iz sistema ulazi u gornjem tj. najhladnijem djelu spirale a donji najtopliji dio spirale ide prema sistemu. Temperatura ulaza u izmjenjivac u pocetku je oko 20'c a kasnije kako voda procirkulira kroz sistem polako se priblizava temperaturi polaza. Kako temperatura povrata raste, nesto mrvicu poraste i temp polaza ali svega za 2-3'c sto je premalo. Cak niti nakon duljeg lozenja (sat i vise vremena) temperatura polaza neznatno poraste.
Pokusao sam na kratko ugasiti pumpu da vidim koliko ce porasti temperatura i nakon cca 2 minute temp vode je porasla na nekih 40-ak'c ali i to je premalo jer izmjenjivac ima samo 3 litre kapaciteta i kako bi se ugrijao ako bi ja svake 2 minute poslao 3 litre vode u sistem?
Koliko vidim na fotki broj 5, Djuro, polazni vod bi bio gornji, jer je tu izlaz izmjenjivača sa donjeg kraja spirale (fotka 10), a cirkulaciona pumpa je dakle montirana na povratnom vodu?
Još bi bilo bolje da si priključak polaznog voda (izlaz iz izmjenjivača), izveo odmah na donjem dijelu, umjesto da si ga "vukao" gore ravno duž spirale, gdje imaš povećanje temperature od ulaza (gornji dio izmjenjivača) prema dolje (donji dio izmjenjivača), kojeg si onda ponovo "vukao" prema gore i izgubio dio preuzete topline.
Ako je izmjenjivač spojen da mu je cirkulaciona pumpa u polaznom vodu, onda Ti ne odgovaraju priključci polaznog i povratnog voda na izmjenjivač.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

Zorans

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 1
« Odgovori #18 : 25 Studeni, 2015, 00:12:22 »
Pozdrav ljudi, 

već neko vrijeme pratim ovaj forum iz vana. Posebno me zanima primjenjivost ovih Raketa za centralno grijanje (rocket stove). Imamo kuću na 2 kata i masu radijatora, naravno da to srče drva ko u priči (čak i do 15-20 m2). Pa evo da i ja doprinesem razvoju teme i pronalasku riješenja.

Naletio sam na jedan video, pa me zanima što mislite kako je to primjenjivo i dali išta pomaže ovaj video. Lik objašnjava kompletan sistem kako dobit vruću vodu iz raketne peći upotrebom starog el. bojlera (s otpada).

! No longer available 

U videu možete vidjeti Sheme, skice, objašnjenja i pregled izrađenog grijača u funkciji. Iako je on to izradio pod zemljom na podu, čini mi se isti princip primjenjiv u garaži ili nekoj pomoćnoj prostoriji u stanu.

PS: nikako nemogu nać youtube forum kod da odmah prikaže video direkt u mojoj objavi.
« Zadnja izmjena: 25 Studeni, 2015, 07:59:43 Nikola »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1344
  • -Primio: 772
« Odgovori #19 : 25 Studeni, 2015, 08:01:57 »
Citat
PS: nikako nemogu nać youtube forum kod da odmah prikaže video direkt u mojoj objavi.

Dobrodošao na forum! Video ti se nije prikazivao na forumu jer sada linkovi sa youtube-a započinju s "https", a forum ih prepoznaje samo kad započinju s "http". Dakle, iz linka jednostavno izbaciti taj nepotrebni "s".
Problem je rješenje

ppsupercop

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 170
  • -Primio: 67
« Odgovori #20 : 25 Ožujak, 2018, 08:10:29 »
pozz.
Vidim da je tema zamrla...
Ako nekog zanima,negde 12-13,idućeg meseca idem kod čoveka koji je rešio problem sa raketnim kotlom.....Greje nekih cca 100 kvm.
pri tome troši nekih 20 kg peleta za 15 sati rada...
Ja mu donosim tzv.''sečku''-seckano granje i nekoliko komada briketa ''sa rupom'' da isprobamo,a on će razviti u samogradnji pirolitički kotao jer su ti briketi idealni za tako nešto....
Ako nekog zanima,neka se javi, a ja se javljam sa detaljnim informacijama!