Pitam zato što se u literaturi (prilično uglednih autora) nekad spominje da recimo određena biljka stvara simbiozu s istom bakterijom kao djetelina. Za te se biljke ne brinem, livada nije tretirana otrovima i svašta raste po njoj. Ali za neke se biljke zna spomenuti da "bakterija za inokulaciju nije dostupna u ovoj zemlji..." Tih bakterija je jako puno i nisu sve odgovarajuće za različite biljke.
Spomenuti Geoff Lawton tvrdi da ako se biljka jednostavno posadi, prije ili kasnije će naći svoje bakterije, samo može proći i nekoliko mjeseci ili godina dok se to ne dogodi.
@Zelena Vila: Biljke koje sam spomenuo su dio mog dizajna šumskog vrta i važne su mi, ne mogu ih jednostavno zamijeniti nekima koje su malo češće u našim krajevima. Recimo Karagana je stablo koje rađa mahunama koje su jestive. Kako u budućoj šumi ne vidim mjesto za grah, moram ići na jednu takvu biljku.
@Pajcek: Takve preparate drže poljoprivredne ljekarne i sjemenarne, ili ih je potrebno tražiti na nekim drugim mjestima?
Inače, s johama sam jako razočaran. Žive su, ali ne rastu. Mislim da ću poći u šumu po malo zemlje.