Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

Korisničko Ime: Lozinka:

Autor Tema: Sikirica, jari grah (Lathyrus sativus)  (Posjeta: 1650 )

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 35
  • -Primio: 167
Sikirica, jari grah (Lathyrus sativus)
« : 03 Lipanj, 2013, 14:16:00 »

Na razmjeni sam se ogrebala za još jednu zaninimljivu biljku - jari grah ili sikirica.
Sjemenke nisu slične grahu nego su nepravilnog oblika i podsjećaju na glavu sjekire - odatle i ime.
Tek kad sam ih smjestila u vrt (u kućice, oko kukuruza pa neka se penju ako im treba) krenula sam malo istraživati.
Uglavnom, sikirica se često uzgaja u Dalmaciji, osobito u okolici Šibenika i jede u mješavinama suhih mahunarki, vrlo rijetko sama, a ispada da za to postoje dobri razlozi.
Latinski naziv ove biljke je Lathyrus sativus, a engleski 'grass pea' i pod tim se imenima o njoj može naći mnogo više podataka.

Uglavnom, često se uzgaja u Africi i Aziji i ima tu prednost da trpi ekstremne suše i druge nepovoljne uvjete. Nakon suše i građanskih ratova :( sikirica je često jedino što ostane stajati, pa tako i jedini izvor hrane lokalnom stanovništvu u vrijeme gladi. Nažalost, prehrana isključivo sikiricom vrlo je nezdrava i može izazvati bolest čiji su simptomi gubitak osjeta u nogama.

Vjerovanje da sikirica skida povišeni šećer u krvi običan je mit koji su plasirali uzgajivači da bi je bolje prodali, a istraživanja su ga u potpunosti opovrgnula.
Ipak, to ne znači da je ne treba saditi. Sikirica je fenomenalni fiksator dušika, vrlo nezahtjevna, a bez straha se može jesti u normalnim količinama - a tu se opet vraćamo na Dalmatince koji su je oduvijek miješali s drugim mahunarkama.

Zasad toliko, a redoviti izvještaji slijede. ;)

Evidentirano
The cost of revolution is 360 degrees understand the cycle that never ends.

khan

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 19
  • -Primio: 85
  • I'm going slightly mad
Odg: Sikirica, jari grah (Lathyrus sativus)
« Odgovori #1 : 03 Lipanj, 2013, 23:01:53 »

a to je dakle jari grah
Evidentirano
I shall be telling this with a sigh   
Somewhere ages and ages hence:   
Two roads diverged in a wood, and I—   
I took the one less traveled by,   
And that has made all the difference.

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #2 : 04 Lipanj, 2013, 13:33:01 »

Da, a fora je u tome što uopće nije ni grah niti njegov bliži srodnik. Valjda ga zovu jari zato što se sadi ranije od graha, mislim da može već u ožujku, kao grašak i bob. Ja sam ga posadila u svibnju jer sam ga tada i dobila.

Engleski naziv 'grass pea' je zapravo bolje opisuje jer kad počne klijati stvarno izgleda kao nekakva trava.
Evidentirano

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 318
  • -Primio: 524
« Odgovori #3 : 04 Lipanj, 2013, 16:21:37 »

još jedan naziv za ovu biljku je sastrica. gajili su je još rimljani (nađena u felix romuliani u srbiji). danas se uglavnom gaji kao krmna biljka. inače baš prije neki dan sam imao prilike da vidim sjeme al nisam probao, nisam znao tačno šta je, mislio da je neka vrsta graška ili boba....
Evidentirano

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #4 : 04 Lipanj, 2013, 16:34:47 »

U međuvremenu sam pronašla i prilično opsežnu brošuru:

http://www.bioversityinternational.org/fileadmin/bioversity/publications/pdfs/430_Grass_pea__Lathyrus_sativus_L..pdf?cache=1336218216

Samo sam je preletjela jer ima 90 strana, a primijetila sam podatak da fiksira dušik ne samo za susjedne biljke nego i kulturu koja se uzgaja iza nje, što je vrlo zgodno.
Evidentirano

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #5 : 08 Lipanj, 2013, 20:33:15 »

Evo, provjereno i u praksi. :)

Jesenas sam posadila jagode mjesečarke na razna mjesta u vrtu i one kraj kojih sam posijala sikiricu imaju skoro duplo veće listove od svih ostalih, baš sam danas skužila.

Istina, kod jagoda list i dušik općenito nisu jako bitni, ali moglo bi je se kombinirati s nekim povrćem kojem treba više dušika, možda bi bila još bolja od graha u kombinaciji 'tri sestre' odnosno uz kukuruz i bundeve.

Nalazila sam na nekim mjestima da joj ne paše previše vlage, a godina je za sada vrlo vlažna, a sikirica se za sada fino razvija.
Evidentirano