Analiza terena u GISu

0
(0)

1 komentara na forumu Autor: Harp zadnji komentar: 16/01/2018 09:21 od TB

Analiza terena u GISu

Kako su danas podaci o visinama dostupni za cijeli svijet, upotreba GIS programa sve je vise primjenjiva i za one koji nisu profesionalci.
Uz to, na internetu su dostupne i satelitske snimke, tutorijali, kao i sav potrebni softver za to sve povezati.

Ovdje cu opisati jedan primjer osnovnog koristenja visinskih podataka, primjereno ljudima koji se prvi put susrecu s time, cisto da dobiju uvid u neke od mogucnosti ovog alata.

Pri tome cu koristiti sljedece:
JOSM (Bing) – satelitska snimka za georeferenciranje (potreban internet)
HGT visinski fajlovi od NASA-e rezolucije oko 90m
GeoOS Live 8 – Linux live sustav s GIS programima -> QGIS
Sve je u WGS84 koordinatnom sustavu (svjetski standard)

Dakle, pocetno stanje je to da nabavite kartu terena koji vam je od interesa i da znadete sto zelite naci i vizualizirati. Za primjer sam nasao topografsku kartu u okolici Sutivanca (original na https://www.trickeri.org/images/stories/labin2007/sutitrek.gif), i zadatak je pronaci podrucja koja zadovoljavaju kriterij da se nalaze orijentirana prema jugu +/- 30 stupnjeva i na padini blazoj od 10%.

Prvo se karta mora georeferencirati, odnosno pozicionirati u prostoru da se podudara s postojecim visinskim podacima. To je vrlo lako, i za to sam upotrijebio ‘Bing’ preko kojeg sam procitao koordinate. U njemu se treba pronaci mjesto koje se nedvojbeno moze prepoznati na karti (obicno neko krizanje ili drugi markantni objekt) i prepisati koordinate, a potom pokrenuti alat za georeferenciranje. Za ovaj primjer 3 tocke su dovoljne.
Sada je karta pozicionirana u odnosu na HGT fajl, i do daljnjeg nam ne treba.
Nastavlja se s izrezivanjem HGT fajl da se barata samo s tim relevantnim dijelom, preko alata Clipper. To je nesto kao crop… izrezivanje zeljenoga.

Sljedece se pokrenu alati za nagib (slope, slika 3) i orijentiranost terena (aspect, slika 4), dobije se za rezultat opet nekakve slicice, gdje crna boja predstavlja nisku vrijednost, a bijela visoku.

Uz pomoc ‘kalkulatora’ iz tih svih slika izracuna se na jednostavni nacin zeljene povrsine, npr ako je jug oznacen s 180, onda kada trazimo rezultat za povrsinu 30 stupnjeva lijevo i desno od juga koristimo:
aspect >= 150 AND aspect <= 210
pri cemu se rezultat povrsine koja ispunjava uvjete kreira u novom fajlu (nazovimo ga ‘jug60’, 5 slika).

Ako zadamo:
jug60 = 1 AND slope < 10
dobijemo rijesenje naseg zadatka (slika 6), koje lako vizualiziramo na onoj pocetnoj topografskoj karti.

Ovi programi se mogu koristiti na razno razne nacine, za one koji su vjesti u tome. Tako se moze pronaci mjesto koje je najvise osvjetljeno suncem tokom nekog vremena, ili na koje suncane zrake nikada ne padnu, izracunati mjesta na kojima ce se slijevati voda s okolnih padina, odrediti vidljivost s pojedine tocke, projektirati najkraci put istog nagiba, pronaci najpogodnije mjesto za gradnju brane i slicno…

[ngg src=”galleries” ids=”3″ display=”basic_thumbnail”]

1 komentara na forumu Autor: Harp zadnji komentar: 16/01/2018 09:21 od TB

Je li ovo bilo korisno?

Dajte ocjenu 1-5 (trebate biti prijavljeni)!

Prosječna ocjena 0 / 5. Broj glasova: 0

Za sad nema ocjena! Budite prvi koji će dati ocjenu.

Sa foruma

Sa foruma

Ovaj tekst je izvorno objavljen na forumu, te je automatski kopiran na portal. Ako imate komentar, posjetite forum. Ako mislite da portal zaslužuje kvalitetniji sadržaj, vjerojatno ste u pravu. Dobro bi nam došla vaša pomoć u tome. Ako možete nekako pomoći u radu portala, aktivno se uključiti u objavljivanje sadržaja ili na neki drugi način, slobodno se registrirajte kao autor ili kontaktirajte administratora portala.

Ne propustite: