Sačuvajmo drevno voće
Predavanje Milana Djurića o starim sortama voća. Ima puno interesantih stvari koje verovatno ne znate.
0 komentara na forumu Autor: Dzionik zadnji komentar: 07/03/2017 06:48 od Dzionik
Razvoj održivih zajednica
Predavanje Milana Djurića o starim sortama voća. Ima puno interesantih stvari koje verovatno ne znate.
0 komentara na forumu Autor: Dzionik zadnji komentar: 07/03/2017 06:48 od Dzionik
Je li ovo bilo korisno?
Dajte ocjenu 1-5 (trebate biti prijavljeni)!
Prosječna ocjena 0 / 5. Broj glasova: 0
Za sad nema ocjena! Budite prvi koji će dati ocjenu.
Ovaj tekst je izvorno objavljen na forumu, te je automatski kopiran na portal. Ako imate komentar, posjetite forum. Ako mislite da portal zaslužuje kvalitetniji sadržaj, vjerojatno ste u pravu. Dobro bi nam došla vaša pomoć u tome. Ako možete nekako pomoći u radu portala, aktivno se uključiti u objavljivanje sadržaja ili na neki drugi način, slobodno se registrirajte kao autor ili kontaktirajte administratora portala.
Masanobu Fukuoka (2.2.1913. – 16.8.2008.) je neosporno jedan od najvažnijih pionira i filozofa permakulture. Njegova revolucionarna ideja o uzgoju riže bez oranja, gnojiva i pesticida postavila je temelje za mnoge permakulturne principe.
Minimalna intervencija: Fukuoka je naglašavao važnost rada s prirodom, a ne protiv nje. Njegova metoda uzgoja riže bez oranja pokazala je da priroda sama može stvoriti optimalne uvjete za rast biljaka.
Raznolikost: Fukuoka je istaknuo važnost bioraznolikosti u ekosustavu. Smatrao je da što je veći broj vrsta, to je ekosustav stabilniji i otporniji na štetnike i bolesti.
Fukookine ideje bile su inspiracija za razvoj permakulture kao discipline koja se bavi dizajniranjem održivih ljudskih naselja i ekosustava. Njegova filozofija i prakse i dalje su relevantne i danas, a njegova knjiga “Revolucija jedne slamke” smatra se klasikom permakulturne literature.
Toby Hemenway (23.04.1952. – 20.12.2016.): Američki autor i edukator, poznat po knjigama Gaia’s Garden: A Guide to Home-Scale Permaculture i The Permaculture City: Regenerative Design for Urban, Suburban, and Town Resilience.
Kao diplomirani biolog, Hemenway je godinama radio kao istraživač u genetici i imunologiji na sveučilištu Harward, University of Washington te u privatnoj biotehnološkoj kompaniji. Nakon što se razočarao smjerom u kojem se biotehnologija razvija, Hemenway je otkrio permakulturu.
Ostatak radnog i životnog vijeka Toby je proveo proučavajući te podučavajući permakulturu, dizajnerski pristup usmjeren stvaranju održivih krajolika. Održao je preko 60 72-satnih tečaja permakulturnog dizajniranja. Njegovi pisani radovi objavljeni su u brojnim časopisima posvećenima održivosti i ekologiji. Radio je kao urednik časopisa Permaculture Activist 1999.-2004.