Za koga je permakulturna diploma?

5
(3)
Napisala: Gordana Dragičević, diplomirana permakulturna dizajnerica

Kad sam se ja 2013. pitala treba mi li uopće permakulturna diploma, kolegica Sunčana Pešak mi je rekla: “Pa, radiš sve isto kao i prije, samo imaš više odgovornosti.” Ispostavilo se da je, barem u mojem slučaju, bilo upravo tako.

Diploma je za one koji su već aktivni permakulturisti i permakulturistice, za one koji su već pokazali da znaju osmisliti permakulturni dizajn za bilo što čime se bave i da isto mogu naučiti druge. Permakulturna diploma je svojevrsno priznanje o znanju i kompetencijama, a također je neformalna, dogovorna licenca da je osoba koja ju ima sposobna i kvalificirana da (1) vodi 72-satne tečajeve permakulturnog dizajniranja i (2) mentorira druge za diplomu.

Jesu li svi koji to rade jednako osposobljeni, djelotvorni, pa i odgovorni? Ne. Jesu li jednako kvalitetni, u svim područjima? Ne. Ali rastemo, poboljšavamo se i tome služi sistematizacija kriterija za dodjeljivanje permakulturne diplome iz 2023. Idealno, osoba s diplomom ubuduće će se angažirati kao mentor/ica i evaluator/ica i tako pomoći daljnjoj decentralizaciji permakulture.

Ako niste sigurni je li diploma za vas, postavite si sljedeća pitanja:

  • Vladam li alatima za permakulturno dizajniranje potpuno samostalno, tako da ih redovno koristim u vlastitom životu, te bih ih mogla/ao objasniti nekome “na prepad” u bilo kojem trenutku i savjetovati kako da ih primijene na izazovima s kojima se suočavaju?
  • Obrazujem li se samostalno o temama koje me zanimaju nakon završenog PDC-a ili očekujem napredan tečaj koji će me pripremiti za diplomu? Nema tečaja koji će vas pripremiti za diplomu tako da vas fila informacijama ex cathedra i provjerava naučeno ispitima (to je zastarjeli način podučavanja iz 19. stoljeća i ranije) ili vas vodi za ruku i daje upute za apsolutno svaki sljedeći korak – na taj način se uči u vrtiću.
  • Jesam li već završio/la neke projekte, odnosno dovoljno napredovala/o u njima da bi ih potencijalno mogla/ao uvrstiti u portfelj za diplomu? Ako da, imam li dizajn za te projekte i jesam li dokumentirala/o korake?
  • Mogu li se snaći kako u dizajnu zemljišta, tako i u dizajnima društvenih projekata? Jesam li ikad evaluirala/o svoje dizajne nakon određenog vremena provođenja dizajna u praksu, ili su dizajni ostali samo na prvoj verziji na papiru / kompjuteru / u glavi?
  • Imam li dovoljno znanja i sistematičnosti da sam/a održim barem pola 72-satnog tečaja (PDC-a)?
  • Znam li o svakoj temi koju bih pokrivao/la barem 2-3 puta više nego sam osobno čuo/la na PDC-u? O svakoj temi potrebno je znati odgovoriti na većinu pitanja, ne samo izverglati ono što se može pročitati sa slajdova ili iz knjige. To znači i imati vlastitog praktičnog iskustva, ne samo teoretskog znanja.
  • Mogu li pregledati permakulturni dizajn iz bilo kojeg područja, uključujući i teme kojima se nisam nikad bavio/la, te uvidjeti gdje su greške i nedostaci? Mogu li pomoći nekom drugom da izradi permakulturni dizajn u bilo kojem području? Nije nužno da budemo eksperti u svemu, ali moramo imati dovoljnu sposobnost kritičkog razmišljanja da zaključimo koliko je sistematičan i logičan prikazani proces razmišljanja i projektiranja, te samosvijest da provjerimo podatke koji nam nisu poznati.
  • Mogu li jasno i otvoreno priznati kad nešto ne znam i uputiti polaznike tečaja ili kandidate/kinje za diplomu gdje pronaći željene informacije? Mogu li evaluirati svoj rad i uočiti gdje postoji prostor za poboljšanje? Mogu li jasno razlučivati između objektivnih činjenica i vlastitih ili tuđih uvjerenja, vjerovanja i želja? Mogu li uvidjeti kako se uvjerenja, vjerovanja i želja mogu i trebaju uklopiti u pojedinačni dizajn jer su ključni za korisnike, ali i da im nema mjesta u općenitim uputama za dizajn koje bi vrijedile za apsolutno svakoga?

Naravno, nije uopće nužno odmah pozitivno odgovoriti na sve od ovoga. Nakon što započnete svoj put do diplome angažiranjem mentora i upisom u repozitorij, imate na raspolaganju minimalno dvije godine, a u stvarnosti koliko god vam treba, da dođete do tih ciljeva. 

Želite li uopće steći te vještine i trebaju li vam uopće? Motivacije su vrlo individualne i vi trebate naći svoju. Neki kandidati/kinje za diplome žele samostalno voditi tečajeve permakulturnog dizajniranja jer nema nitko drugi u njihovoj regiji, dok neki uopće ne planiraju voditi tečajeve, ali računaju da će im diploma dati određeni kredibilitet kako unutar permakulturne zajednice, tako i u stručnim krugovima ili poslu izvan nje.

Ono što sigurno mogu reći, je da još uvijek niste spremni za diplomu ako:

  • Nemate pojma što bi i kako radili, te očekujete da vam mentori sve serviraju.
  • Nemate dovoljno znanja te očekujete da vas mentori gotovo svemu podučavaju. Dobar test je sljedeći: kad se želite pozabaviti nekom specifičnom temom, da li prvo sami proučite sve koliko možete, a onda se obratite za pomoć živoj osobi s vrlo konkretnim pitanjima na koja se može brzo odgovoriti (što je u redu), ili je upit za pomoć u stilu “želim raditi xy, daj mi sve savjete o tome / opiši mi sve kako se to radi pa da onda tek odlučim hoću li ili neću” (što nije u redu, jer zašto bi netko trebao/la pisati knjigu ili održati tečaj samo za vas individualno?).
  • Imate maglovitu ideju da ćete “razvijati svoje imanje” bez ideje što vam zapravo treba, ili suprotno – imate npr. gotove planove: jezero, staklenik, poslovni poduhvat itd., a da niste niti posložili prvu verziju dizajna iz koje bi bilo jasno zašto ćete raditi upravo to, a ne nešto drugo.
  • Ekspert ste u nekom specijaliziranom području i niste spremni okušati se u drugima. Permakulturna diploma nije diploma vrtlarstva, diploma graditeljstva, diploma facititatorskih vještina i sl. nego diploma permakulturnog dizajniranja. Iako je sasvim u redu da ste izvrsni u jednom području i svakako za svoj portfelj možete pripremiti više projekata koji spadaju u to područje, nužno je pokazati i da se dobro snalazite u nečem drugom.
  • Sve što radite povezano s permakulturom je grupno i nije sasvim jasno što točno radite u toj grupi ili grupama. Npr. “sudjelujem u aktivnostima” ne znači ništa. Sposobnost timskog rada je jedan od uvjeta za diplomu, ali nužan uvjet je i sposobnost samostalnog rada od početka do kraja – jer se tako uvježbava sistematičnost. Dajte si za zadatak da sljedeći projekt odradite samostalno.
  • Sve što radite povezano s permakulturom je samotnjački. Budite spremni naučiti se raditi i u grupi, odnosno surađivati s grupom kolega. Ako želite diplomu morat ćete biti spremni i na rad u suradnji.
  • Sve što radite u permakulturi je realizacija projekata koje su drugi osmislili. Permakulturni dizajn je osnova svakog projekta u portfelju za diplomu i morate početi od njega, ne samo preuzimati dizajne koji već postoje. Permakulturno se može dizajnirati bilo kakav poduhvat, stvarno nema izgovora! I nažalost, mora se spomenuti – plagijati ne vrijede! Kićenje tuđim perjem ili prepisivanje tuđih radova, pa niti uz vješto editiranje, u okviru permakulturne etike ne prolazi.
  • Planirate birati određenog/u mentora/icu zato što je “blag/a” i sve može proći. Ne može proći. Iako još nemamo proceduru za mentore koji su se pokazali nedorasli poslu (a s vremenom će biti i toga), vaš rad / portfelj će doći na pregled i neovisnim evaluatorima. Obrazac za evaluaciju je javan te dostupan kandidatima i mentorima unaprijed, pa nema isprike da niste znali što se ocjenjuje. Što je rad slabiji, to je veća vjerojatnost da neće zadovoljiti na evaluaciji.
  • Gotovo nikad vas drugi ne pitaju za konkretne savjete o permakulturi, nego samo vi pitate druge. Ljudi općenito razumiju od koga će dobiti korisne odgovore (i koga već smatraju stručnim/om), a od koga ne. 

Dobra vijest je da nama permakulturnim dizajnerima ovakav jasan pregled situacije kojim definiramo što točno želimo i možemo (i do kojeg možemo doći odgovaranjem na navedena pitanja) jako puno pomaže. Znate kako se radi dizajn – ako analiza pokaže da imamo neke nedostatke i izazove na terenu, to nam već pokazuje gdje trebamo intervenirati. A sposobnost evaluacije dizajna na svakom koraku ionako trebamo razvijati, jer je nužan kriterij za dodjelu diplome. 

Ako želite raditi na stjecanju diplome, doživite sebe ne samo kao dizajnera/icu, nego i kao projekt, odnosno “teren” koji dizajnirate. Svi smo mi u nekom trenutku u životu bili nespremni za nešto u čemu smo poslije, nakon rada na sebi, postali eksperti!

Povezane informacije:

  • Kako do diplome permakulturnog dizajnera – infografike.
  • Donacije kojima podržavate održavanje sustava dodjeljivanja permakulturnih diploma i troškove organizatora su dobrodošle ovdje.

Je li ovo bilo korisno?

Dajte ocjenu 1-5 (trebate biti prijavljeni)!

Prosječna ocjena 5 / 5. Broj glasova: 3

Za sad nema ocjena! Budite prvi koji će dati ocjenu.