Kalifornijske gliste: Prirodni saveznici vašeg vrta
Prvi put sam se susreo s kalifornijskim glistama i glistenjakom prije 15 godina, kada je moj ujak uzgajao povrće u vrtu od 500 kvadrata. Koristio je umjetna gnojiva i stajski gnoj, no mene je zanimala prirodnija metoda uzgoja. Pogotovo kada sam postao roditelj, postalo mi je važno kakvu hranu jedu moja djeca. U dogovoru s ujakom, odlučio sam dio vrta obrađivati bez umjetnih gnojiva.
Počeo sam istraživati prirodne načine gnojenja i slučajno naišao na informacije o kalifornijskim glistama i glistenjaku. Saznao sam da moj bivši susjed uzgaja gliste i prodaje glistenjak pa sam odlučio isprobati. Već prve godine rezultati su bili odlični. Nakon nekoliko sezona korištenja kupljenog glistenjaka, odlučio sam napraviti vlastiti komposter s glistama. Tako je počela moja strast prema ovim korisnim organizmima.


Prije osam godina preselili smo se u Matulje i sa sobom ponijeli i gliste. Danas u svom vrtu koristimo isključivo vlastiti glistenjak, bez umjetnih gnojiva i pesticida. Prije nekoliko godina proširili smo legla i započeli s uzgojem kalifornijskih glista u komercijalne svrhe. Trenutno imamo 15 legala, a planiramo taj broj još povećati iduće godine.

Što je kalifornijska crvena glista?
Kalifornijska crvena glista (Eisenia fetida) je vrsta gliste koja se koristi za preradu organskog otpada u kvalitetan humus. Prepoznatljiva je po crvenoj boji i maloj veličini (5-8 cm). Ove gliste mogu živjeti u velikoj gustoći na malom prostoru i izuzetno su učinkovite u razgradnji organskog materijala. Na primjer, u 1 m2 hranjive podloge debljine 30 cm može se naći do 50.000 odraslih glista i kokona (jaja), dok na istoj površini broj kišnih glista ne prelazi 10 jedinki. Kalifornijske gliste također imaju izuzetnu sposobnost razmnožavanja, daleko veću nego kišne gliste. U optimalnim uvjetima, iz jednog legla od oko 100.000 glista može nastati 18-20 novih legala tijekom godine, uz pravilnu ishranu i uzgoj.
Kako se hrane gliste?
Kalifornijske gliste se hrane organskim otpadom poput stajskog gnoja, ostataka hrane, lišća i komposta. Njihova probava pretvara ovaj materijal u humus bogat hranjivim tvarima, što poboljšava kvalitetu tla i potiče rast biljaka.
U uzgoju kalifornijskih glista radi proizvodnje humusa najčešće se koristi stajski gnoj poput konjskog i kravljeg gnoja. Kada se koristi kravlji gnoj potrebna je priprema s obzirom da sadrži veću koncentraciju mokraćne kiseline a time i soli koja je štetna za gliste ( gnoj se više puta ispire). S druge strane konjski gnoj se može odmah koristiti u prehrani glista bez prethodne pripreme. Glistenjak dobiven iz čistog konjskog gnoja sadrži fitohormon indol-maslačnu kiselinu koja djeluje na ubrzani i bujniji rast biljaka.


Što je glistenjak?
Glistenjak je prirodno gnojivo koje nastaje probavom organskog materijala od strane kalifornijskih glista. Ima sitno-mrvastu strukturu, bogat je korisnim bakterijama, gljivicama i mineralima te pomaže biljkama da bolje rastu i budu otpornije na bolesti. Također poboljšava strukturu tla i zadržava vlagu, što je osobito korisno u sušnim razdobljima. Sadrži 10 puta više mikroba nego običan kompost, mnoge makro i mikro elemente potrebne za razvoj biljke te biljne hormone rasta kao što su auxin i cytokinin. Glistenjak je dobro opskrbljen dušikom, fosforom i kalijem.
Kako koristiti glistenjak?
Glistenjak se može koristiti na nekoliko načina:
- Kod sijanja sjemena – Pomiješajte 20% glistenjaka s vrtnom zemljom u posudi za sijanje.
- Kod presađivanja biljaka – Stavite 2 dl glistenjaka direktno na korijen biljke prije sadnje.
- Za voćke i vinovu lozu – Dodajte 2-3 litre glistenjaka po stablu.
- Zalijevanje i prskanje – Pripremite tekuće gnojivo tako da 1-2 dl glistenjaka potopite u litru vode preko noći. Ovaj ekstrakt možete koristiti za zalijevanje ili prskanje biljaka. Kod prskanja biljaka razrijedimo ekstrakt sa 10 dijelova vode i procijedimo preko gaze.
Korištenje glistenjaka kalifornijskih glista dokazano poboljšava kvalitetu tla, potiče rast biljaka te ih čini otpornijima na nepovoljne uvjete i bolesti. Ako želite svoj vrt ili voćnjak uzgajati na prirodan i ekološki prihvatljiv način, glistenjak je idealan izbor.